Заступник Міністра юстиції України Валерія Коломієць поділилася своїм баченням проблем безоплатної правової допомоги та розповіла як вирішує їх Мін’юст в ексклюзивному інтерв’ю для Юридичної Газети.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Ми постійно працюємо над покращенням якості правової допомоги. Так, майже 80% з усіх наших правничих послуг надають саме юристи, котрі працюють у системі БПД», - розповіла Валерія Коломієць. Зокрема, ще раніше була введена система рецензування роботи юристів під назвою peer review. Вона дозволяє не лише відслідковувати рівень компетенції працівників, але й виявляти потреби у їхньому навчанні, підвищенні кваліфікації та необхідність менторства.
«Але також ми чудово розуміємо, що найважливішою мотивацією є гідний рівень оплати праці, а в юристів БПД він на сьогодні ледь не найменший з усіх подібних працівників у держсекторі», - підкреслила заступниця очільника Мін’юсту. Саме тому зараз на погодженні в центральних органах виконавчої влади є постанова, якою Мін’юст пропонує збільшити оклади юристів БПД.
Заступниця Міністра юстиції зазначила, що у бюро безоплатної правової допомоги юрист може взагалі отримувати виключно «мінімалку», але 4–6 тис. грн можна заробити за рахунок неукомплектованості. Тобто, наприклад, за можливості взяти 100 юристів, обирається лише 50 саме для того, щоб вони отримували більш-менш пристойну зарплатню. Звичайно, в таких умовах існує і плинність кадрів. Люди приходять, навчаються, а згодом вони йдуть на більші зарплати.
Це означає, що єдина система, яка за рахунок державних коштів надає будь-якій людині доступ до правосуддя та захисту своїх прав, на сьогодні позбавлена належного фінансування, достатньої кількості кадрів і при цьому не може втрачати у якості надання своїх послуг. «Мінфін і Мінекономіки зрозуміли, що ситуація дійсно катастрофічна, почули нас, але, як свідчить проєкт державного бюджету, не до кінця. Є підтримка і народних депутатів, тож на сьогодні будемо працювати більше в цьому питанні уже з парламентом», - наголосила Валерія Коломієць
Також Валерія Коломієць додала, що покращення у роботі можна побачити вже зараз, адже за допомогою мобільного додатку розширено доступ до БПД. Тепер «кнопка» правової допомоги може бути у кожного в смартфоні. Одним дотиком можна отримати консультацію, правову підтримку. До речі, те, що мобільний додаток працює, на одній з робочих зустрічей продемонстрував перший заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук - оскільки на його смартфоні є «кнопка БПД».
Продовження інтерв'ю за посиланням.