02 лютого 2021, 17:41

Як Brexit змінив статус британських юридичних консультацій

Юридичний привілей — постійне питання для британських юристів, які представляють клієнтів у судових процесах, розслідуваннях та регуляторних органах. Завдяки Brexit з 1 січня адвокати, що працюють як у Великобританії, так і в країнах-членах ЄС, повинні більш ретельно, ніж будь-коли, розглядати різні правила привілеїв при структуруванні розслідувань, консультуванні щодо потенційної конкуренції та в юридичних питаннях, які можуть призвести до залучення Європейської комісії (ЄК). Про це повідомляє британський юридичний журнал The Law Society Gazette.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Музикант судитиметься з Північною Ірландією через заборону живої музики"

Юридичні привілеї в Англії та Уельсі

Привілей за англійським правом — це основне юридичне право та потужний юридичний інструмент, що надає фізичним та юридичним особам право протистояти розголошенню конфіденційних та потенційно конфіденційних матеріалів у контексті арбітражу, судових процесів та розслідування. За англійським законодавством існує два основні типи привілеїв: на юридичну консультацію та на судовий процес. Існують суворі правила, коли застосовується кожен тип.

Застосування англійського законодавства до юридичних пільг (привілеїв) є важливим питанням, яке регулярно обговорюється в суді. Це право людини, основне для здійснення правосуддя, що діє з метою надання дозволу приватним особам та фірмам шукати та отримувати юридичну консультацію, розслідувати та збирати докази, не втрачаючи привілеїв.

Юридична пільга застосовується як до юристів, зайнятих у приватній практиці, так і до юристів, найнятих у компаніях та фірмах. Як було підтверджено у вересні 2020 р. у справі «ПАТ «Татнефть» проти Боголюбова та інших» [2020] EWHC 2437 (Comm), привілей поширюється на спілкування з юристами in-house та приватними юристами-іноземцями без урахування їхніх національних стандартів, положень або норм про юридичні пільги. Той факт, що юристи in-house не є незалежними, а є платними працівниками одержувача їх юридичної консультації, не має значення згідно з англійським законодавством.

Минулого року було декілька суперечок щодо привілеїв, що суперечливо вирішувались англійськими судами, включаючи справи, які стосувалися питань обсягу привілеїв на юридичні консультації та відмови від привілеїв.

У справі «Цивільна авіаційна служба проти R» (колишня версія Jet2.com Ltd) [2020] EWCA Civ 35 Апеляційний суд підтвердив обсяг привілею юридичної консультації: від розголошення захищені лише повідомлення, створені з домінуючою метою отримання або надання юридичної консультації на підставі пільги. Наприклад, якщо домінуючою метою електронного листа є отримання комерційних поглядів неюриста, це не буде привілейованим, навіть якщо допоміжною метою є одночасне отримання юридичної консультації у юриста, який також отримує це електронне повідомлення. Jet2 також зміцнив положення про те, що вкладення до привілейованого електронного листа також не буде автоматично захищене привілеєм.

Пізніше цього року в справі «ТОВ «PCP Capital Partners» та інші проти Barclays Bank Plc» [2020] EWHC 1393 (Comm) Господарський суд пояснив, що означає відмова від привілеїв. У цьому випадку суддя вважав, що в привілеї було відмовлено, хоча свідки посилалися лише на ефект (а не на зміст) юридичної консультації. Це нагадування, що до будь-яких посилань на юридичні консультації у будь-якому спілкуванні з третіми особами слід підходити з обережністю.

Юридична пільга ЄС

Позиція відрізняється щодо адміністративних та виконавчих процедур, пов'язаних з конкурентним законодавством, що проводяться ЄК. За цих обставин законодавство ЄС диктує, що юридична пільга застосовуватиметься лише до документів (це означає, що ці документи не потрібно розголошувати ЄК), лише якщо виконуються обидві наступні умови:

  • повідомлення були зроблені в цілях, інтересах та правах фірми захищати себе в реальних або потенційних судових процесах ЄС та ЄЕЗ;
  • комунікації надходять від незалежних (тобто не власних) юристів, які мають право практикувати в ЄЕЗ.

Вплив Brexit

Ці норми правових привілеїв ЄС вже деякий час створюють проблему для юристів in-house, а Brexit її лише розширює. У контексті фактичних чи потенційних процедур конкуренції ЄС та ЄЕЗ адвокати Великобританії зараз є юристами третіх країн. Це означає, що існує реальний ризик того, що ЄК не визнає привілейованим повідомлення особи, що звертається за юридичною консультацією до юристів, які мають кваліфікацію у Великобританії.

Це породжує декілька потенційних сценаріїв, коли від компаній, які продовжують продавати або бути присутніми в ЄС та/або ЄЕЗ після Brexit, може знадобитися розкриття юридичної консультації юристами, які мають кваліфікацію з Великобританії в ЄК, у контексті розслідування або процедур. Наприклад, де:

  • юридична консультація надана компаніям, що базуються в країнах-членах ЄС або ЄЕЗ;
  • один або декілька одержувачів юридичної консультації знаходиться в ЄС чи ЄЕЗ (наприклад, генеральний радник або директор знаходиться в Німеччині);
  • юридична консультація була надана британській дочірній компанії материнської компанії ЄС, яка може вважатись доступною до документів своєї дочірньої компанії у Великобританії.

Щоб уникнути ризику розголошення інформації, адвокати та їхні клієнти повинні ретельно продумати, як здійснюється надання та розповсюдження юридичних консультацій, коли вони стикаються з проблемами, які можуть торкатися вимог законодавства про конкуренцію і, зрештою, можуть стосуватися ЄС.

Практичні кроки

Поряд з багатьма змінами та викликами, які представляє Brexit, британські юристи повинні бути в курсі змін статусу юридичних консультацій у контексті провадження ЄС. Як юридичні, так і приватні практики повинні забезпечити реалізацію плану управління новим ризиком того, що юридичні консультації юристів, які мають кваліфікацію у Великобританії, можуть стати доступні для процесів у ЄС, де до Brexit це було б привілеєм.

Роблячи це, було б доцільно переглянути всі активні або потенційні справи та розслідування з транскордонним елементом, щоб оцінити, чи пов'язані вони з цим ризиком. Зараз сприятливий час для оновлення занять з питань привілеїв та зміцнення належних практик, що підвищують ймовірність захисту комунікацій за допомогою привілеїв, зокрема забезпечення клієнтів достроковою взаємодією з юридичною командою, коли з’являються можливі суперечки або виникають інші ризики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати