09 квітня 2020, 17:31

ВРП затвердила щорічну доповідь за 2019 рік про стан забезпечення незалежності суддів

Прес-служба ВРП

Вища рада правосуддя на своєму засіданні 9 квітня 2020 року затвердила Щорічну доповідь за 2019 рік «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРП надала згоду на утримання судді під арештом".

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Документ протягом семи днів буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та на веб-порталі «Судова влада України».

Зазначається, що у Доповіді міститься аналіз типових випадків втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя у 2019 році та правових позицій, сформованих Вищою радою правосуддя за результатами розгляду повідомлень суддів про втручання у їхню діяльність.

З початку ведення реєстру повідомлень про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя до нього внесено 1220 таких повідомлень, зазначено у Доповіді. У 2016 році до реєстру було внесено 23 повідомлення, у 2017 році – 312, у 2018 році – 436, у 2019 році – 450.

Так, найбільш поширеними ситуаціями, які розцінюються як загроза незалежності судової влади, є:

  • втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку правоохоронних органів;
  • втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку народних депутатів, депутатів місцевих рад, інших представників органів державної влади та місцевого самоврядування;
  • втручання адвокатів у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та протиправний тиск;
  • порушення порядку в судовому засіданні, зрив судових засідань, блокування судів;
  • висловлення погроз на адресу суддів;
  • фізичний тиск на суддю або членів його родини, пошкодження майна суддів, судів;
  • поширення неправдивої інформації щодо суддів тощо.

У ВРП зазначили, що втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя є не єдиним чинником, що позначається на стані суддівської незалежності. Значною мірою на нього впливає кадровий дефіцит у судовій системі, недотримання строків кваліфікаційного оцінювання суддів, неналежне фінансове забезпечення діяльності судової влади, відсутність взаємодії між ВРУ та ВРП при розгляді обов’язкових консультативних висновків ВРП щодо проектів законів про судоустрій і статус суддів та інше.

Основні гарантії суддівської незалежності у Доповіді проаналізовані у контексті вітчизняного законодавства та міжнародно-правового регулювання. Незалежність суддів при здійсненні правосуддя та заборона впливу на них у будь-який спосіб передбачені та гарантуються Конституцією України й законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищу раду правосуддя», «Про забезпечення права на справедливий суд», «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», «Про очищення влади». Європейські стандарти незалежного суду визначені в Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів, Європейській хартії про статус суддів, Великій хартії суддів, документах Консультативної ради європейських суддів та Венеціанської комісії, а також у рішеннях Європейського суду з прав людини.

У ВРП також підкреслили, що підготовка Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні є одним із завдань ВРП, передбачених законом «Про Вищу раду правосуддя».

Нагадаємо, ВРП звільнила у відставку двох суддів ВС.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати