26 червня 2020, 18:31

ВРП пропонує закріпити обов’язково розглядати висновки щодо законопроектів стосовно судоустрою

Прес-служба ВРП

Голова ВРП Андрій Овсієнко звернувся з проханням до Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрія Костіна сприяти внесенню змін до Регламенту Верховної Ради України та Закону України "Про комітети Верховної Ради України", якими передбачити порядок надсилання відповідальним комітетом Верховної Ради України проектів законів до Вищої ради правосуддя у разі, якщо вони стосуються питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРП підтримала законопроект про судову реформу".

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

"Одним із провідних напрямків забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя є надання Вищою радою правосуддя обов’язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів. Усі проекти законів, що стосуються статусу суддів, здійснення правосуддя, процесуальних законів та загальніше будь-які законопроекти, що можуть мати вплив на судівництво, наприклад незалежність судової влади, або можуть обмежити гарантії доступу громадян (у тому числі самих суддів) до правосуддя, повинні розглядатися парламентом лише після отримання висновку судової ради. Ця консультативна функція повинна бути визнана усіма державами та підтверджена Радою Європи в якості рекомендації", – наголошується у листі.

Голова ВРП, нагадав про те, що з серпня 2019 року на розгляді Верховної Ради України перебувала низка законопроектів, що започаткували нові структурні зміни у системі правосуддя. Зазначені законодавчі ініціативи, зауважив він, отримали численні застереження представників системи правосуддя, неоднозначні оцінки з боку міжнародних партнерів, громадськості та бізнесу.

Так, за інформацією з сайту ВРУ, суб’єктами законодавчої ініціативи до Верховної Ради України ІХ скликання внесено 38 законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів (без урахування альтернативних), з них: народними депутатами України – 25, Кабінетом Міністрів України – 10, Президентом України – 3. З них три надіслано Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики на погодження до Вищої ради правосуддя. Більшість з них порушують питання оплати праці суддів, притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та комплексного реформування судової системи в Україні.

Зокрема, за результатами розгляду вказаних законопроектів ВРП прийняла 28 консультативних висновків. У більшості з них, ВРП висловлювала застереження стосовно законопроектів, в яких містилися пропозиції, що не відповідають нормам Конституції України, міжнародним стандартам та посягали на незалежність судової влади. Значна частина застережень ВРП та органів системи правосуддя не була належним чином врахована під час опрацювання законопроектів.

"За відсутності належного правового регулювання повноваження Вищої ради правосуддя щодо забезпечення незалежності судової влади зводяться до формального закріплення в законодавстві та не є ефективним механізмом, який гарантує незалежність судової влади, що не відповідає конституційному принципу поділу влади на виконавчу, законодавчу та судову", – зазначено у листі.

При цьому, за словами Андрія Овсієнка, законодавство не містить імперативної норми стосовно обов’язкового надсилання ВРП законопроектів суб’єктами законодавчої ініціативи чи апаратом ВРУ для отримання відповідного консультативного висновку, що ускладнює здійснення повноважень ВРП в частині забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Нагадаємо, відбулося фахове обговорення щорічної доповіді ВРП за 2019 рік про стан забезпечення незалежності суддів.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати