У понеділок, 24 жовтня, в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий прибув до Вільнюса для участі в Міжнародній конференції, присвяченій 100-й річниці ухвалення Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-й річниці ухвалення Конституції Литовської Республіки.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "INTEGRITES оголошує про нові кадрові призначення"
На запрошення Конституційного Суду Литовської Республіки Сергій Головатий виступить із доповіддю під час четвертої частини Конференції „Конституційні уроки, що ведуть вперед“, яка запланована на 25 жовтня цього року.
У Вільнюсі виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду проведе низку зустрічей.
Сьогодні, 24 жовтня ц.р. відбулася зустріч Сергія Головатого зі Спікером Сейму Литовської Республіки Вікторією Чмілітє-Нільсен.
Під час зустрічі також були присутні Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дануте Йочієнє, Віце-спікер Сейму Литовської Республіки Юліус Сабатаускас, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Петро Бешта та голова Комітету з правових питань Сейму Литовської Республіки Стасіс Шедбарас.
Сергій Головатий подякував Вікторії Чмілітє-Нільсен та парламенту Литви за єдність і непохитну підтримку України на шляху до її перемоги у війні з російськими загарбниками, повного відновлення територіальної цілісності, а також за об’єднання зусиль для припинення агресії та відновлення безпеки в Європі.
Він також висловив вдячність за рішення, схвалені Сеймом на підтримку членства України в Європейському Союзі, та готовність Литви надавати всебічну допомогу в процесі європейської інтеграції.
Сергій Головатий привітав Сейм Литовської Республіки із 100-ю річницею ухвалення Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-ю річницею ухвалення Конституції Литовської Республіки 1992 року. Він побажав Литві та литовському народові подальшого розвитку та процвітання.
Голова Литовського Сейму запевнила, що Литва і надалі надаватиме Україні всебічну допомогу, яка допоможе наблизити її перемогу у війні з росією. За словами Вікторії Чмілітє-Нільсен, Україна зараз воює не лише за свою незалежність та європейський вибір, вона воює за всю Європу та спільні цінності. На її переконання, завдяки спільним зусиллям та непохитній підтримці України жорстока війна закінчиться перемогою України, а винні у військових злочинах будуть покарані.
Під час робочого візиту до Вільнюса Сергій Головатий відвідав Конституційний Суд Литовської Республіки, де провів зустріч із Головою Конституційного Суду Дануте Йочієнє та суддями Суду.
На початку розмови Сергій Головатий зазначив, що 24 жовтня цього року виповнюється 10 років з дня підписання Меморандуму про розвиток співробітництва між Конституційним Судом України та Конституційним Судом Литовської Республіки. „Із 2014 року конструктивна співпраця між нашими судами переросла у щось більше: у міцну дружбу та підтримку в найтяжчі для конституційної демократії часи“. За його словами, 2022 рік став яскравим прикладом справжніх людських вчинків: Конституційний Суд Литовської Республіки, як і весь литовський народ, не стояв осторонь, коли вирішувалося питання життя українського народу. „Ми від щирого серця вдячні Вам за непохитну підтримку та допомогу, особливо на шляху України до європейського майбутнього. Окремо хочу подякувати за безкомпромісну позицію Суду, висловлену в рамках 5-го Конгресу Всесвітньої конференції конституційного правосуддя щодо припинення членства конституційного суду рф у цій Усесвітній організації“, - наголосив Сергій Головатий.
Він також розповів про діяльність Конституційного Суду України в умовах воєнного стану, зауваживши, що Суд продовжує виконувати свої конституційні повноваження. Коротко розповів міжнародним колегам про рішення Суду, що були ухвалені після повномасштабного вторгнення рф на територію України.
Сторони також обговорили низку актуальних питань, що постають перед органами конституційної юрисдикції в нових умовах та обмінялися думками з широкого кола питань конституційного судочинства.
Під час перебування у Конституційному Суді Литовської Республіки Сергій Головатий ознайомився з його історією та розвитком, а також залишив запис у книзі почесних гостей.
Також в.о. Голови Конституційного Суду України провів зустріч із українськими студентами юридичного факультету Університету Миколаса Ромеріса.
У вівторок, 25 жовтня, у Вільнюсі відбулася Міжнародна конференція „Від національної конституції до транснаціонального конституціоналізму“, яку Конституційний суд Литовської Республіки спільно з Комісією Ради Європи за демократію через право (Венеційська комісія) організував з нагоди 100-річчя Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-річчя Конституції Литовської Республіки 1992 року.
Учасники та гості конференції дискутували про значення Конституції як вищого закону у вирішенні конституційних проблем, що виходять за межі національних кордонів, а також про те, як офіційне тлумачення Конституції сприяє вирішенню цих проблем, і який досвід мають держави в подоланні сучасних загроз правовладдю.
З вітальними промовами виступили Президент Литовської Республіки Гітанас Науседа, Голова Сейму Литовської Республіки Вікторія Чмілітє-Нільсен, Прем’єр-міністр Литовської Республіки Інгріда Шимоніте, Президент Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) Клер Базі-Малорі, голова Суду Європейського Союзу Коен Ленартс та інші.
Під час конференції відбулися дискусії в чотирьох сесіях: конституційні традиції та конституційна стійкість, конституційно-центрична правова система: мистецтво тлумачення конституції, транснаціональний вимір національних конституцій, конституційні уроки, що ведуть уперед.
Під час четвертої частини конференції із доповіддю „Конституційні уроки з минулого та з майбутнього“ виступив виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий.
На завершення конференції її учасники обмінялися думками та обговорили почуте.