12 листопада 2018, 16:58

Відсутність емпатії - одна з умов позбавлення батьківських прав, - ЄСПЛ

"ECHR.Ukrainian Aspect"

Оскільки розуміння потреб дитини було обмеженим, а також не існувало емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною, позбавлення батьківських прав у такому випадку відповідало конвенційним гарантіям.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це йдеться в рішенні у справі "С.С. проти Словенії" (№40938/16), яке оприлюднено на сайті Європейського суду з прав людини, зазначає "ECHR.Ukrainian Aspect".

Читайте також: "Чи принижує гідність людини відсутність ременя безпеки в автозаку".

Так, С.С., яка страждала від параноїдальної шизофренії, народила четверту дитину (ще дві перебували у прийомній сім’ї, одна - у батька). Через місяць після народження заявник залишила дитину з бабусею і поїхала закордон. Ні бабуся, ні батько не бажали піклуватися про цю дитину, і органи влади вважали, що від неї відмовилися. Її розмістили в прийомній сім’ї та в кінцевому підсумку усиновили.

Дозвіл на усиновлення був наданий після провадження, відкритого органами соціального забезпечення, які виявили, що в найкращих інтересах дитини було позбавлення матері батьківських прав. Суди засновували своє рішення, зокрема, на звіті психолога, який дійшов висновку, що, незважаючи на лікування її психологічних захворювань, в С.С. не існувало реальної можливості доглядати за дочкою. Її розуміння потреб дитини було обмеженим та не існувало емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною.

Як зазначається, після усиновлення суди в кінцевому підсумку відхилили заяву С.С. щодо контакту з дитиною, оскільки контакт був би травматичним для дитини з огляду на відсутність емпатії в С.С. та негативного ставлення останньої до прийомних батьків.

Читайте також: "Відсутність обґрунтування в касаційній скарзі неправильного застосування норм права - підстава для її повернення".

Посилаючись на ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, С.С. поскаржилася до ЄСПЛ. Свою позицію вона аргументувала тим, що позбавлення її батьківських прав було крайнім засобом, а наслідком стало повне розірвання її зв’язків з дочкою. Втім, ЄСПЛ констатував відсутність порушення Конвенції у цьому випадку.

З текстом прес-релізу рішення у справі "С.С. проти Словенії" (№40938/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися тут.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати