20 жовтня 2021, 18:38

В яких сферах нормативно-правові акти піддавались експертизі НАЗК?

Пресслужба НАЗК

Цього року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) промоніторило близько 3 тис. проєктів актів винесених на розгляд Кабінету Міністрів України та Верховної Ради.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Київ та Київська область очолили антирейтинг порушень прав адвокатів у ІІІ кварталі"

Про це повідомляє пресслужба НАЗК. 

Найважливішими сферами дії актів, щодо яких НАЗК робило антикорупційну експертизу були корпоративне управління на державних підприємствах, оборонні і публічні закупівлі.

  • Корпоративне управління на державних підприємствах: у нормативно-правових актах часто намагалися внести норми, які могли сприяти призначенню «потрібних» людей на посади топ-менеджменту. Наприклад, під час проведення трьох антикорупційних експертиз НАЗК знайшло спроби відмінити конкурс на керівників державних підприємств та обмежити повноваження наглядової ради.
  • Оборонні закупівлі: на вимогу нового Закону «Про оборонні закупівлі» було напрацьовано кілька проектів актів, які мали врегулювати порядок формування обсягів та особливостей закупівель для оборони. Під час аналізу цих документів НАЗК виявило, що вони могли дати поштовх новим корупційним схемам. Зокрема в актах не прописали весь перелік випадків, які можуть стати причиною перегляду початкової ціни. Це можна використати для того, щоб отримати незаконний прибуток. Наприклад, штучно знижуючи ціну задля вигоди підрядника, отримуючи при цьому хабарі. 

Також в актах не було визначено яким чином будуть вносити учасників відбору та виконавців державних контрактів до спеціального реєстру. Це могло обмежити відкритість (прозорість) інформації про компанії, які є виконавцями контрактів для оборони.

  • Публічні закупівлі: завдяки реформі в закупівельній сфері та системі ProZorro Україна отримала одну із найкращих практик прозорості публічних закупівель у світі. Проте низка нормативно-правових актів, які НАЗК проаналізувало під час антикорупційної експертизи, могли вивести окремі процедури з-під дії Закону. 

Зокрема, у проєкті, який мав вносити зміни до Закону «Про публічні закупівлі», хотіли без системи ProZorro всі закупівлі вартістю до 25 тисяч гривень.Також у одному із проєктів намагалися внести норму, яка мала б скасувати обов’язкове проведення спрощених закупівель. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати