19 травня 2020, 11:39

В Україні пропонують розширити повноваження ВРУ щодо звільнення міністрів

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 3499 від 18.05.2020 р. "Про інтерпеляцію".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Мінекономіки пропонує відновити механізм агрострахування".

Так, мета правового регулювання закону визначена у статті 1 проекту і полягає у забезпеченні здійснення Верховною Радою України контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України шляхом встановлення права народних депутатів України ініціювати проведення обов’язкових слухань з питань діяльності окремого члена Кабінету Міністрів України та вирішення питання про задовільність його роботи.

Основним завданням законопроекту є забезпечення конституційного права Верховної Ради України здійснювати контроль за реалізацією внутрішньої і зовнішньої політики Кабінетом Міністрів України. Другим, не менш важливим завданням, є встановлення норм, які забезпечують створення чітких організаційно-правових рамок взаємодії органів законодавчої та виконавчої влади в Україні.

Зазначається, що законопроектом пропонується законодавчо деталізувати конституційні повноваження ВРУ у сфері здійснення контролю за реалізацією українським урядом зовнішньої та внутрішньої політики держави. Структурно, проект закону складається із трьох взаємопов’язаних між собою розділів, кожен з яких визначає організаційні та правові основи ініціативного проведення обов’язкового розгляду Верховною Радою України питання про діяльність окремого члена Кабінету Міністрів України.

Так, Розділ І законопроекту “Загальні положення” присвячений питанням визначення мети закону; основних термінів, що у ньому використовуються; принципів інтерпеляції, її нормативної основи; гарантій діяльності народних депутатів України у зв’язку із прийняттям рішення про підписання депутатської вимоги.

Розділ ІІ “Підстави та правові засади інтерпеляції” визначає правові передумови застосування цього державно-правового інституту, у тому числі закріплює, що виключною підставою для здійснення інтерпеляції є депутатська вимога. Крім цього, вказаний розділ проекту закону визначає процедуру заявлення та розгляду такої депутатської вимоги, встановлює правове підґрунтя для заборони відмови у здійсненні інтерпеляції, а також передбачає вичерпний перелік підстав для відмови у її здійсненні. Окремою нормою визначаються наслідки інтерпеляції.

Останній Розділ ІІІ законопроекту “Прикінцеві положення” урегульовує питання, пов’язані із: набранням чинності цього нормативно-правового акту, функціональними завданнями Кабінету Міністрів України, покладеними на нього у результаті прийняття поточного проекту закону, внесенням до чинних законів України змін у зв’язку із прийняттям цього законопроекту. Зокрема, у Регламенті Верховної Ради України, затвердженому Законом України “Про Регламент Верховної Ради України” пропонується доповнити Главу 38 новими статтями, що визначають:

  • а) порядок підготовки до розгляду Верховною Радою України питання про інтерпеляцію члена Кабінету Міністрів України;
  • б) результати розгляду Верховною Радою України питання про інтерпеляцію члена Кабінету Міністрів України. Також у Законі України “Про Кабінет Міністрів України” пропонується доповнити частину першу статті 18 новим пунктом, який визначає, що член Кабінету Міністрів України (крім Прем’єр-міністра України) може бути звільнений з посади Верховною Радою України, у тому числі за наслідками інтерпеляції, визначеними цим законопроектом. Крім цього, відповідних змін зазнав Закон України “Про комітети Верховної Ради України” (в частині закріплення права за комітетами Верховної Ради України на інтерпеляцію як одного із напрямів їх контрольної функції).

Таким чином, прийняття пропонованого законопроекту усуне наявні у сучасному законодавстві України прогалини в частині здійснення Верховною Радою України парламентського контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України.

Крім того, запровадження інтерпеляції на законодавчому рівні забезпечить більш прозору та ефективну форму співробітництва органів законодавчої та виконавчої влади. Вказане закономірно вплине на:

  1. виявлення та запобігання зловживанням, неконституційним і незаконним діям з боку уряду, оскільки в основі інтерпеляції закладена функція захисту прав і свобод громадян;
  2. забезпечення ефективного рівня підзвітності уряду перед виборцями;
  3. створення додаткових гарантій того, що політика, оголошена урядом і затверджена парламентом, реалізується на практиці, адже інтерпеляція надає можливості для проведення моніторингу виконання завдань, встановлених законодавством і власною програмою уряду;
  4. підвищення прозорості діяльності Кабінету Міністрів України та суспільної довіри до нього.

Нагадаємо, Раді пропонують змінити два закони щодо соціального держстрахування засуджених.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати