У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону №8422 "Про внесення змін до статті 5 Закону України "Про судовий збір" щодо звільнення органів місцевого самоврядування від сплати судового збору".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "У ВРУ планують завершити розгляд закону про антикорупційний суд".
Так, законопроект спрямований на належне забезпечення оперативного і всебічного вирішення питань щодо судового захисту прав та інтересів територіальних громад відповідно до повноважень, наданих органам місцевого самоврядування Конституцією і законами України. Ним пропонується викласти в новій редакції п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", передбачивши надання органам місцевого самоврядування пільг зі сплати судового збору за зверненнями до суду з усього кола питань, що стосуються їх повноважень.
У пояснювальній записці до законопроекту вказано, що закон "Про судовий збір" замінив раніше існуюче державне мито на судовий збір та позбавив органи місцевого самоврядування пільг по його сплаті. Крім того, він встановив сплату судового збору за розгляд процесуальних документів, які раніше не потребували сплати державного мита.
У законі було запропоновано кардинально інший підхід до врегулювання питання щодо надання пільг органам місцевого самоврядування при тих чи інших зверненнях до суду, що не дозволяє їм у повному обсязі здійснити захист інтересів територіальних громад, оскільки позови щодо "спорів, пов’язаних з відчуженням земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", не є типовими для органів місцевого самоврядування і ситуації, що спонукають для подання таких позовів виникають дуже рідко.
Так, вимоги щодо сплати судових витрат органами місцевого самоврядування, що передбачені діючим ЗУ "Про судовий збір", практично позбавили органи місцевого самоврядування спроможності захищати права територіальних громад. В умовах тотального дефіциту бюджетних ресурсів винайти кошти на сплату судових витрат практично неможливо.
Читайте також: "Прямі податки в Україні: що на часі?".
Фактично норми закону є дискримінаційними, оскільки суперечать приписам ч. 3 ст. 22 Конституції України, адже звужують та обмежують обсяги прав не просто окремих громадян, а їх великих спільнот - територіальних громад. Водночас закон про судовий збір встановлює пільги по його сплаті для широкого кола органів державної виконавчої влади.
Таким чином, при прийнятті закону не було враховано специфіку завдань та повноважень органів місцевого самоврядування, які за своєю природою покликані відображати і захищати права територіальних громад. Крім того, стягнення судового збору з органів місцевого самоврядування порушує один із основних принципів місцевого самоврядування, визначених Європейською хартією місцевого самоврядування та ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо державної підтримки і гарантій місцевого самоврядування в Україні.