Асоціацією податкових радників спільно з платформою Taxlink, Асоціацією адміністративних суддів, КНУ імені Т. Шевченка та Національною асоціацією адвокатів України вже вдруге було проведено Форум з прямого оподаткування. Захід зібрав суддів, науковців, юристів, представників виконавчої, законодавчої гілок влади, громадських організацій та студентства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Перша секція була присвячена актуальним питанням прямого оподаткування. Її модерував Данило Гетманцев. Першим виступив к.ю.н., радник голови Вищого адміністративного суду України, голова Наукової ради Асоціації податкових радників Антон Поляничко, який окреслив основні проблеми судової практики щодо особливостей справляння транспортного податку в 2016-2017 рр. Експерт зазначив, що транспортний податок відображає низку проблем, притаманних податковій системі України: "Держава ігнорує принцип стабільності оподаткування, в поспіху губляться багато важливих нюансів".
Також пан Поляничко розповів про еволюцію елементів цього податку. За його словами, наразі досить актуальним є питання оподаткування електромобілів, оскільки вони не мають всіх необхідних харакеристик для того, щоб визнаватися об’єктом оподаткування. На закінчення доповідач зауважив, що в рамках гармонізації законодавства транспортний податок варто було б замінити на екологічний і прив’язати ставку оподаткування до об’єму викидів авто.
Данило Гетманцев проаналізував проблемні питання реалізації загального декларування. Основними недоліками, на його думку, цього явища є накладення на платника додаткових обтяжень, адже він буде змушений самостійно вести облік та подавати деклараії і розширення повноважень контролюючих органів та можливостей для притягнення платників до відповідальності.
Проте є цілий ряд переваг загального декларування, зокрема поява перспектив для впровадження прогресивного оподаткування, створення можливості для реалізації проекту сімейного декларування, зміна природи взаємовідносин між державою і громадянином тощо.
За словами пана Гетманцева, загальне декларування можливе тільки після великої податкової амністії, вимоги до проведення якої він також сформував у своїй доповіді. Це оплатність, низька вартість процедур, наступне посилення податкового контролю, широке інформування тощо. Головною вимогою є довіра до влади та соціально-економічна стабільність, до якої варто прагнути.
Старший юрист Jurimex, член Асоціації податкових радників Костянтин Чарторийський розповів про особливості оподаткування адвокатської діяльності. Також він підняв досить цікаве питання, чи може адвокат бути ФОПом, і розповів про строки та порядок сплати ЄСВ. Так, з січня 2017 р. його обов’язково сплачувати незалежно від отриманих доходів.
Старший консультант АО «Sayenko Kharenko» Костянтин Пенськой на прикладі двох реальних кейсів висвітлив питання застосування концепції бенефіціарного власника доходу в Україні. Він зазначив, що формальний підхід, який застосовувася дотепер, змінився на сутнісний, що суттєво змінило підхід до доказування у податкових спорах.
Про ПДФО за цивільно-правовими угодами та відповідальність для роботодавця за порушення, пов’язані з ним, розповідав радник адвокатської компанії "Соколовський і партнери" Іван Балицький. На завершення першої секції старший юрист KPMG Андрій Пінчук аналізував законодавчі зміни та особливості оподаткування об’єктів інтелектуальної власності.
Другу секцію присвятили судовій практиці у сфері прямого оподаткування.
Суддею Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді, к.ю.н. Іриною Желтобрюх було висвітлено окремі питання оподаткування фізичних осіб у світлі змін до Податкового кодексу.
Своєрідним підсумком секції стала доповідь завідувача лабораторії правового та організаційного забезпечення діяльності Державного науково–дослідного інституту МВС України, д.ю.н. Валерії Радінської про актуальні тренди в судовій практиці у податкових спорах.