Національний банк України в партнерстві з ГО Junior Achievement Ukraine вперше в Україні провів дослідження рівня сформованості компетентності "Підприємливість та фінансова грамотність" серед школярів 10 класів. Про це повідомила пресслужба НБУ.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Ознаки схем ухилення: на що звертає увагу НБУ при посиленні нагляду".
Метою дослідження було визначити рівень знань та умінь учнів перед упровадженням предмета "Підприємництво і фінансова грамотність" (з 2025-2026 навчального року предмет стане обов’язковим для учнів всіх 8 класів та надалі вкладатиметься і в 9 класі). У 2027 році заплановане проведення другого циклу дослідження.
"У межах дослідження підліткам пропонувалося пройти 21 кейсове завдання. Вони складалися за прикладом Програми міжнародного оцінювання учнівства (далі – PISA) з фінансової грамотності. Також діти відповідали на 20 запитань анкети, метою яких було глибше проаналізувати фактори впливу на їхні академічні результати", – йдеться в повідомленні.
Що виявили в НБУ
Дослідження продемонструвало, що середній рівень правильних відповідей на кейсові завдання серед підлітків становить 46,6%, що відповідає 3 балам за 12-бальною шкільною системою оцінювання. Такий результат свідчить, вказали в НБУ, про початковий рівень фінансової грамотності українських підлітків.
Найкращі результати під час дослідження показали учні з Дніпропетровської (57,4%), Івано-Франківської (53,7%) областей та міста Києва (50,4%). Найнижчі – зафіксовані в Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях.
Як повідомляється, дівчата мають дещо кращі результати (47,4%), порівняно з хлопцями (45,6%). Показники міських та сільських школярів становлять 48% і 40% відповідно.
"Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин із низьким соціально-економічним статусом. 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси, що були представлені в опитуванні, не надав жоден підліток", – вказали в НБУ.
На думку НБУ, дослідження свідчить, що фінансова грамотність підлітків зростає завдяки:
- досвіду використання фінансових продуктів, зокрема планування витрат, ведення бюджету, заощадження, досягнення фінансових цілей;
- спілкуванню з батьками на тему грошей;
- самостійному вивченню фінансової грамотності через книги та Інтернет.
Водночас понад три чверті (77,6%) опитаних підлітків вказали, що в школах потрібно запровадити предмет із фінансової грамотності.
Переглянути результати дослідження можна за посиланням.
Дослідження проводилось у квітні 2024 року Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка. Вибірку формував ДНУ "Інститут освітньої аналітики". В опитуванні взяли участь 97 шкіл з 19 областей України та міста Києва. Було опитано 3139 учнів віком 14-17 років.