У Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти: №8392 від 22.05.2018 та №8392-1 від 01.06.2018 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо військових судів".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Комітет ВРУ підтримав необхідність внесення змін до Закону про Експортно-кредитне агентство".
Головна мета законопроекту №8392 - відновлення діяльності військових судів в Україні як судів загальної юрисдикції, які мають здійснювати правосуддя у кримінальних та адміністративних справах, а також справах про адміністративні правопорушення, у випадках, установлених законом.
Так, ним пропонується внести зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якими передбачити функціонування у судовій системі України військових судів з наступною організацією:
- місцевими судами першої інстанції є військові суди гарнізонів;
- судом другої інстанції є Апеляційний військовий суд у м. Києві;
- касаційною інстанцією військового правосуддя є касаційні загальні суди у Верховному Суді, де у Касаційному кримінальному суді утворюється військова судова палата.
У законопроекті передбачено, що голова та заступник голови військового суду гарнізону, голова та заступник голови військового апеляційного суду обираються на зборах суддів відповідного суду, а у військових судах призначається один заступник голови суду незалежно від кількості суддів. Крім того, кандидат на посаду судді військового суду повинен перебувати на військовій службі (в резерві) або в запасі та мати військове звання офіцерського складу.
Читайте також: "В Україні хочуть звільнити органи місцевого самоврядування від сплати судового збору".
Також визначається статус судді військового суду гарнізону, військового апеляційного суду та судді військової судової палати Касаційного кримінального суду, які мають перебувати на військовій службі і входити до штатної чисельності ЗСУ. Суддя військового суду, крім здійснення правосуддя, не може залучатися до виконання інших обов’язків військової служби. Порядок звільнення суддів військових судів та суддів військової судової палати Касаційного кримінального суду з військової служби, а також порядок присвоєння їм військових звань визначається законом.
Додатково визначено, що суддю військового суду гарнізону не може бути переведено до іншого суду без його згоди, крім переведення у зв’язку з службовою необхідністю.
У законопроекті №8392-1 вказано, що військові суди, як і інші суди загальної юрисдикції, наділяються основними повноваженнями щодо відправлення правосуддя, перевірки правомірності рішень і дій посадових осіб військового командування, які зачіпають права і свободи військовослужбовців і громадян, прирівняних до них, забезпечення виконання вироків та інших судових рішень. При цьому судді військових судів нарівні з іншими суддями беруть участь у суддівському самоврядуванні.
Військові суди не є надзвичайними судами, створення яких прямо заборонено Конституцією, а є судами загальної юрисдикції, що спеціалізуються на розгляді окремої категорії справ. Утворення судів та формування їхнього складу здійснюється у тому самому порядку, що й інших судів.
Так, до системи військових судів будуть входити військові місцеві суди та військові апеляційні суди. Військові суди мають здійснювати розгляд кримінальних справ про злочини, які виникають у сфері військових правовідносин, стосовно військовослужбовців та інших осіб, визначених законом.
Читайте також: "У липні 2018 року в Австрії відбудеться перша українська торгова місія".
У законопроекті зазначено, що судді військових судів є незалежними і у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя нікому не підзвітні. Діяльність військових судів спрямована на охорону від будь-яких посягань на безпеку України, боєздатність та боєготовність її Збройних Сил України та інших громадян, а також прав і законних інтересів військових частин, установ та організацій.
Також судді військових судів будуть перебувати на військовій службі та мати офіцерське звання і входити до штатної чисельності ЗСУ. Суддям військових судів присвоюються військові звання Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя.
Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме забезпеченню національної безпеки України, підвищенню престижу судової системи, утвердженню принципів соціальної справедливості та гуманності, а також дозволить відновити систему військових судів в Україні.