Наразі є можливість відновити вільну конкуренцію на ринку олійних культур, зокрема, сої та ріпаку, оскільки з початку вересня минулого року виробники сої виявились в нерівних конкурентних умовах з виробниками інших сільськогосподарських культур.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.
Читайте також: "Раді рекомендують прийняти законопроект про забезпечення гармонізації кримінального законодавства".
Нагадаємо, у грудні 2017 року ВРУ прийняла так звані «соєво-рапсові правки», які позбавили виробників права отримувати державну фінансову підтримку через механізм відшкодування ПДВ при експорті сої (з 01.09.2018 до 31.12.2021) та при експорті насіння сої (з 01.01.2020 до 31.12.2021). Водночас з 1 вересня 2018 року вступили в дію додаткові норми, запроваджені Законом 2440-VIII. Ними були зроблені виключення для підприємств-виробників, які самостійно вирощують вищевказану продукцію на сільськогосподарських землях.
"Такі дискримінаційні умови на ринку призводять до порушень принципів вільної конкуренції. Як результат, фермери несуть збитки від падіння цін на внутрішньому ринку сої, а в майбутньому, змушені будуть скорочувати посіви цих культур. Скасування відшкодування ПДВ на ріпак і сою може призвести до «викреслювання» даних культур з сівозміни та втрати технологій роботи з ними. А зменшення кількості культур у сівозміні несе загрозу поступового виснаження ґрунтів", - зазначають у ЄБА.
Минулого місяця у ВРУ було зареєстровано одразу три законопроекти про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур. Йдеться про основний законопроект №10027, а також два альтернативних - №10027-1 та №10027-2. "Варто зазначити, що підхід, запропонований законопроектом №10027-2, на жаль, продовжує практику неправомірного обмеження права певних категорій суб’єктів господарювання на відшкодування ПДВ при експорті, а отже й не відновлює захист законних інтересів суб'єктів господарювання, які вирощують олійні культури (сою, ріпак).
Читайте також: "Медіацію не спинити!".
Законопроектами №10027 та №10027-1, навпаки, пропонується відновити відшкодування ПДВ при експорті олійних культур (сої та ріпаку). Єдина різниця між ними - дата введення в дію. Зокрема, якщо основний законопроект №10027 передбачає відновлення відшкодування на наступний день після прийняття та підписання. У той же час, законопроектом №10027-1 пропонується змінити кінцевий термін дії тимчасового звільнення від відшкодування ПДВ при експорті сої з 31 грудня 2021 на 1 вересня 2019 року, тобто відновити відшкодування на сою з початку вересня цього року, разом з цим скасовуючи тимчасову заборону на відшкодування ПДВ при експорті ріпаку. Однак, в цілому, обидві законодавчі ініціативи направлені на відновлення справедливих умов оподаткування та добросовісної конкуренції на аграрному ринку, на які чекає зернова бізнес-спільнота Європейської Бізнес Асоціації", - розповіли у ЄБА.