Минулого тижня Верховна Рада України відхилила проект Закону про медіацію №3665, на ухвалення якого очікували фахівці. Водночас експерти переконані, що медіація може розвиватися і без «профільного» закону. Такі приклади існують в країнах з розвиненою економікою.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Коментар
Світлана Сергєєва, адвокат, медіатор DAA, Голова Адвокатського об'єднання «Юридичне бюро Сергєєвих»
«На жаль, з політичних та технічних причин досі не був прийнятий Закон України «Про медіацію». Звісно, це сумно, тому що за цим стоїть багаторічна, кропітка й титанічна праця великої команди фахівців. Ми всі сподівалися, що нарешті відбудуться зміни в законодавчому врегулюванні цього інституту. До того ж для іміджу країни це був би позитивний крок, який позначився б на багатьох аспектах, у тому числі на рейтингу України в Doing Business.
Проте ми впевнені, що цей факт жодним чином не впливає на розвиток медіації в Україні. Насправді, її ефективність зовсім не залежить від того, є закон чи його немає. Така країна як Німеччина є чудовим прикладом цього явища. Профільний закон у Німеччині був прийнятий лише у 2012 р. Медіація в Україні активно розвивається та застосовується у сфері сімейних конфліктів, у бізнесі, трудових та партнерських відносинах.
Насправді, законопроект у тому варіанті, за який сьогодні голосували, не був ідеальним та містив деякі суперечливі положення, у тому числі стосовно доступу до професії медіатора, які ми вважаємо дискримінаційними. Тому наразі можемо говорити про те, що є позитив у тому, що проект закону в цій редакції не був прийнятий.
На нашу думку, було б доцільно направити його на доопрацювання. Про що ми можемо говорити сьогодні? Про те, що медіація в Україні — жива, вона розвивається. Ми продовжимо налагоджувати взаємодію із судовою системою та здійснювати просвітницьку діяльність щодо інформування населення. Для усієї спільноти медіаторів це новий досвід та виклик. Деякі питання можна буде вирішити за допомогою підзаконних актів. Впевнена, що через деякий час буде підготовлений новий, більш досконалий проект закону, який буде прийнятий нашим законодавчим органом…».