10 листопада 2021, 19:05

У Португалії роботодавцям заборонили турбувати працівників у неробочий час

Парламент Португалії прийняв правки до трудового законодавства з метою створення кращих умов дотримання балансу між роботою та особистим життям для працівників, які працюють дистанційно. Згідно з новими правилами, роботодавці не можуть турбувати своїх працівників у неробочий час. За порушення цього положення роботодавці сплачуватимуть штраф.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Google може знизити зарплату співробітникам, які працюватимуть вдома"

Про це повідомляє вебсайт Euronews.

Компанії також будуть зобов'язані компенсувати працівникам витрати, пов'язані з дистанційною роботою (зокрема, рахунки за електроенергію та інтернет). Роботодавці можуть списати ці витрати як витрати бізнесу. Однак зазначені поправки не стосуватимуться компаній, де кількість працівників не перевищує 10 осіб.

Ухвалені зміни забороняють роботодавцям стежити за своїми працівниками, коли вони працюють вдома. Водночас пропозицію закріпити так зване «право на відключення» – законне право вимикати пов'язані з роботою повідомлення та пристрої в неробочий час – португальські депутати відхилили.

Нові правила також внесли позитив у роботу батьків маленьких дітей. Тепер вони мають право працювати вдома без попередньої домовленості зі своїми роботодавцями, доки їхній дитині не виповниться 8 років.

Окрім того, законодавчі правки включають заходи боротьби з самотністю в межах дистанційної роботи. Передбачається, що компанії організовуватимуть особисті зустрічі принаймні кожні 2 місяці.

Португалія стала першою європейською країною, яка змінила правила дистанційної роботи в січні цього року у відповідь на пандемію COVID-19. Тимчасові правила зробили обов’язковою дистанційну роботу (за винятком окремих сфер) та зобов’язали роботодавців надавати необхідні інструменти для виконання роботи вдома. Уряд Португалії пояснив необхідність державного втручання тим, що віддалена робота під час пандемії створила додаткову гнучкість, але водночас з’явилися додаткові проблеми (наприклад, нерівний доступ до комп'ютерної техніки). Очікується, що нові правила допоможуть Португалії отримати додаткову вигоду, зокрема, у вигляді іноземних фахівців, які хочуть змінити ситуацію.

«Пандемія пришвидшила необхідність регулювати те, що потребує регулювання. Дистанційна робота може змінити нашу реальність, якщо ми використаємо її переваги та зменшимо недоліки. Ми прагнемо зробити Португалію одним з найкращих місць для цифровізації та роботи «дистанційних» працівників», – заявила керівниця португальського Міністерства праці Ана Мендеш Годіньйо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати