10 жовтня 2022, 16:22

Терористична атака по Україні 10 жовтня: чим державі-терористу відповість світ?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Терористична атака у понеділок, 10 жовтня, по містах України, у тому числі по столиці, була тривалою (понад 5 годин), масштабною та комбінованою. Чим конкретним крім звичних «глибокої стурбованості», засудження та обіцянок «притягнути винних до відповідальності» зможе відповісти терористу світ цього разу?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Лідери Ради Європи засуджують російські ракетні удари по містах України"

За даними Командування Повітряних Сил ЗСУ росіяни били, зокрема, з акваторії Чорного моря та з Каспійського регіону. Застосовували ракети наземного (ОТРК «Іскандер»), морського («Калібр»), повітряного (Х-101, Х-555) базування, ракети ЗРК С-300 та РЗСВ «Торнадо-С», дрони-камікадзе «Shahed-136». Від ракетних та ракетно-авіаційних ударів постраждали міста Київ, Львів, Прилуки, Хмельницький, Дніпро, Ніжин, Житомир, Харків.

Перед тим – вночі – ударів вкотре зазнали Запоріжжя, Миколаїв.

«путін сподівається, що до старту саміту G-20 (15 листопада) ракетними ударами достатньо залякає Україну та Захід, щоб ті сіли за стіл переговорів та погодилися на його умови», – припускає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. «Ракетний терор путіна – це тактика ХАМАС і інших терористичних угрупувань, тільки в сотні разів небезпечніша. Атакуючи центр Києва, російський диктатор свідомо ставить під загрозу життя іноземних громадян, співробітників посольств», - додають експерти Центру.

Показово, що напередодні масованої атаки президент Зеленський у вечірньому зверненні чітко озвучив: «Чи справді переговори допомагають подолати терор? Зараз усім треба чесно дати собі відповідь на це запитання. Терористів знешкоджують. Терор – це злочин, за який має бути покарання».

10 жовтня заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк вчергове нагадала про вимогу України «негайного визнання росії державою-терористом з усіма наслідками у вигляді максимально жорстких санкцій проти російського терористичного режиму». Сам український парламент визнав рф такою ще у травні Законом «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну».

Згодом Сейм Литви одностайно визнав росію терористичною державою. Утім, поняття «держава-терорист» (на відміну від «держава-спонсор тероризму») має радше політичне, а не юридичне значення. Міжнародне право не містить його визначення. Докладно про це, а також про відмінність понять «держава-терорист» і закріпленому в праві США «держава – спонсор тероризму», яке ґрунтується на низці законів, передбачає конкретні заходи тощо, у «Юридичній газеті» писав доктор юридичних наук, голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Зазначимо, що на сьогодні статус «держави-спонсора тероризму» Сполучені Штати Америки закріпили лише за чотирма суб’єктами: Кубою, Північною Кореєю, Іраном та Сирією.

Через масовані ракетні атаки росії на Україну в понеділок очільник зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба перервав офіційний тур країнами Африки і терміново повертається в Україну. Світову спільноту він спонукає здійснити 5 кроків:

Закликаю Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду та партнерів терміново направити на місце злочину слідчих та експертів, щоб задокументувати докази воєнних злочинів росії;

Закликаю США визнати росію державою-спонсором тероризму, а інші країни — визнати її терористичною державою;

Закликаю міжнародне співтовариство посилити тиск, запровадивши нові жорсткі санкції;

Закликаю партнерів, зокрема США, Велику Британію, Ізраїль, Німеччину, Норвегію та Францію, терміново надати Україні сучасні системи протиповітряної оборони (ППО) та протиракетної оборони (ПРО)

Закликаю країни, котрі дотримуються нейтральної позиції, направити своїх представників до Запоріжжя, де вони зможуть переночувати у житлових масивах та відчути все, що прикривають своєю нейтральністю.

На 11 жовтня, як повідомив президент України, заплановано термінове засідання G7, у якій нині  головує Німеччина. Говоритимуть про посилення тиску на рф та допомогу Україні у відновленні пошкодженої інфраструктури.   

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати