Вчора, 19 грудня 2024 року, відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на державні реєстри України за останній час. Міністерство юстиції прийняло рішення про призупинення дії всіх реєстрів, які адмініструються міністерством, для мінімізації подальших загроз.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що відбувається зараз і які подальші дії держави для відновлення реєстрів, на брифінгу 20 грудня розповіла віцепремʼєр з питань євроінтеграції - міністр юстиції Ольга Стефанішина.
За її словами, в першу чергу відновлять:
- Державний реєстр актів цивільного стану громадян
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців
- Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
За попередніми оцінками, повноцінна робота реєстрів відновиться протягом двох тижнів.
"На сьогодні немає жодних обмежень щодо доступу громадян до послуг, пов'язаних із реєстрацією актів цивільного стану. Реєстрація народження, смерті, одруження чи розлучення може здійснюватися у звичайному порядку із використанням паперових носіїв. Протягом найближчої години на офіційній сторінці Міністерства юстиції буде розміщена інформація про відділи реєстрації актів цивільного стану, до яких можна звертатися по всій території України", - зазначила міністр юстиції.
За її словами, всі соціальні виплати, пов'язані з даними з реєстрів, будуть здійснені на основі відповідних заяв після відновлення реєстрів. Сьогодні Уряд розгляне акт, який передбачатиме припинення обчислення строків на період до відновлення повноцінного функціонування реєстрів.
Реєстрація відомостей про заповіти, спадкові справи, спадкові договори, дублікатів документів і нотаріальне посвідчення довіреностей здійснюється без доступу до реєстрів. Тобто всі дії, які не потребують перевірки даних у реєстрах, можуть виконуватися нотаріусами.
Міністр наголосила, що на сьогодні найбільшим викликом є державна реєстрація нерухомості та бізнесу, адже дії, пов'язані з реєстрацією юридичних осіб, громадських формувань, фізичних осіб-підприємців, проводяться виключно за допомогою програмного забезпечення державних реєстрів.
Основною версією Служби безпеки України є причетність російських спецслужб до організації цієї атаки. Кримінальне провадження відкрито за декількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема за статтею 438 "Порушення законів та звичаїв війни". Водночас немає підтвердження про витік даних із реєстрів, хоча це питання перебуває на додатковому дослідженні. Усі громадяни, які потребуватимуть додаткової інформації або мають запитання, можуть звертатися на гарячу лінію Міністерства юстиції чи в центри безоплатної правової допомоги.