07 травня 2021, 9:08

Рейтинг доступності мобільного інтернету: Україна на 31 місці

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Ізраїль – на першому місці з вартістю за гігабайт $0,05. Це у 15 разів дешевше, ніж в Україні. Про це йдеться у дослідженні «Світове ціноутворення мобільних даних 2021. Вартість 1 ГБ мобільних даних у 230 країнах» (Worldwide mobile data pricing 2021 The cost of 1GB of mobile data in 230 countries), проведеному  Cable.co.uk. Експерти проаналізували інформацію 6 148 тарифних планів та послуг мобільної передачі даних у 230 країнах світу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "LexisNexis і Appdetex створили альянс для захисту глобальних брендів від зловживань в цифрових каналах"

Оскільки три чверті ізраїльтян володіють смартфонами, Ізраїль може похвалитися більш високим проникненням на ринок смартфонів, ніж Сполучені Штати Америки. Кілька провайдерів покривають більшу частину країни швидким 4G LTE. З розвинених країн найдорожчий мобільний Інтернет – у Сполучених Штатах. США займають 154-е місце в світі, а середня вартість 1 Гб там становить $3,33.

Країни можна розділити на категорії, використовуючи суміш цих чотирьох архетипів. Дослідники виявили чотири основні архетипи країн, які найкраще пояснюють витрати або відсутність мобільних даних по всьому світу. Зверніть увагу, що багато країн будуть складатися з двох або більше архетипів.

Відмінна інфраструктура. Країни з давно створеної повсюдною інфраструктурою 4G або нової 5G, як правило, виявляються в більш дешевій частини таблиці. Це пов’язано з тим, що тарифні плани для мобільних даних виросли далеко за межі медіани 1-10 ГБ на місяць. Замість цього пропонуються плани з обмеженнями в сотні гігабайт або навіть без обмежень. Тому вартість гігабайта в цих країнах буде дуже низькою.

Сильна залежність. Країни, у яких фіксований широкосмуговий зв’язок практично відсутній або відсутній, тому значною мірою покладаються на надання мобільних даних. У цих випадках мобільні дані є основним засобом виходу в інтернет для населення, і їх впровадження часто є майже повсюдним. З насиченим ринком і безліччю конкуруючих постачальників, що супроводжується низькою середньою заробітною платою, ціноутворення в таких країнах може бути дешевим порівняно зі світовим.

Мале споживання. Країни, у яких,  мобільні дані широко доступні і широко використовуються, базова і/або перевантажена інфраструктура диктує культуру обмеженого використання. У таких країнах, як ці, SIM-карти, як правило, відносно дешеві, але переважно доступні з невеликими обсягами даних, наприклад: обсяги від 2 до 5 МБ з одноденним терміном дії не рідкість. При множенні таких невеликих кількостей, щоб обчислити вартість гігабайта, такі країни, як правило, виявлялися в кінці таблиці – на найдорожчих позиціях.

Заможна економіка. Багаті країни зазвичай мають гарну мобільну інфраструктуру, пристойний обсяг даних і відносно здорові ринки. Оскільки населення може дозволити собі платити більше, а мережева інфраструктура коштує набагато більше, щоб володіти і експлуатувати, і за умови, що вони не досягли категорії «відмінна інфраструктура», де ліміти даних виходять за рамки звичайного використання або повністю необмежені, ціни на дані в середньому наближені до глобального рівня.

П’ять найдешевших країн світу. П’ятьма найдешевшими країнами з точки зору середньої вартості 1 ГБ мобільних даних є Ізраїль (0,05), Киргизстан (0,15), Фіджі (0,19), Італія (0,27) і Судан (0,27). На відміну від найдорожчих, тільки одна з цих країн є островом, і тільки одна перебуває в Африці на південь від Сахари. Крім того, всі вони або містять відмінну оптоволоконну широкосмугову інфраструктуру, або, як Киргизстан, Фіджі і Судан, значною мірою покладаються на мобільні дані як на основний засіб підтримки зв’язку свого населення з рештою світу.

СНД (колишній СРСР). Низка країн СНД є одними з найдешевших у світі для мобільних даних, і всі, крім двох, знаходяться вполовині таблиці з нижчими показниками вартості. Киргизстан опинився на другому місці в світі за дешевизною із середнім показником $ 0,15 США, випереджаючи Росію, що посіла шосте місце (0,29), і Білорусь, що займає 13-е місце (0,43).

Східна Європа. У Східній Європі найбільш дешевими є Молдова ($ 0,32), за нею йдуть Польща ($ 0,64), Македонія ($ 0,96) і Румунія ($ 1,18). Чехія – найдорожча країна в регіоні: 1 ГБ даних в середньому коштує $ 8,15. З країн Балтії найдешевша вартість в Литві – $ 1,38 .

Західна Європа. Найдешевші мобільні дані в Західній Європі в Італії (4 місце в світі), де середня ціна 1 ГБ становить всього $ 0,27. Франція ($ 0,41 ) є другою за дешевизною в Західній Європі, за нею йдуть Сан-Марино ($ 0,43) і Данія ($ 0,79). Великобританія ($ 1,42) займає 11-е місце за дешевизною в Західній Європі і 78-е місце в світі.

Україна залишається серед країн з найнижчою вартістю інтернет-послуг.  Найменша вартість 1 ГБ мобільних даних у 2021 році становить 4 грн ($0.14), найвища — 1000 грн ($35.88). Мобільні оператори України за лютий 2021 року підключили до високошвидкісного мобільного інтернету 1789 населених пунктів країни. Зокрема, у 460 містах і селах, у яких проживає 126,6 тис. українців, 4G-зв’язок з’явився вперше. «Завдяки проєкту LTE900, який з ініціативи Мінцифри стартував у липні минулого року, понад 7,7 млн українців, які проживають у 12,9 тис. населених пунктів, отримали 4G», – йдеться в повідомленні  Міністерства цифрової трансформації України. Загалом у країні 22,73 тис. міст і сіл уже мають доступ до високошвидкісного мобільного інтернету. Нагадаємо, за період з початку 2020 року до початку 2021 року до соцмереж приєдналося 7 млн українців.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати