03 березня 2021, 8:30

Раді пропонують запровадити нову форму трудового договору

На розгляд народним депутатам України подано законопроєкт, який покликаний врегулювати нестандартні форми зайнятості та працю фрілансерів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні встановлять презумпцію наявності трудових відносин - законопроєкт"

Про що йде мова?

Проєктом акта № 5161 від 25.02.2021 пропонується введення нової особливої форми трудового договору – трудового договору з нефіксованим робочим часом, який має посилити мобільність працівника, дати більшу свободу вибору у реалізації права на працю, а також створити зручний законодавчий механізм легалізації праці фрілансерів.

Які передбачені умови нової форми трудового договору?

Відповідно до умов такого договору обов’язок працівника виконувати роботу виникає виключно за умови надання власником або уповноваженим ним органом доступної роботи, без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно.

Трудовий договір із нефіксованим робочим часом за своєю юридичною природою є аналогом іноземного «zero hours contract». Кількість трудових договорів із нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10 % загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець. Передбачено встановлення законодавчого ліміту на кількість таких договорів у одного роботодавця та мінімальної тривалості робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі такого трудового договору. Крім цього, не обмежуються і всі інші трудові права працівників, які працюють за таким трудовим договором.

Як щодо поєднання декількох робіт?

Проєктом акта передбачено, що роботодавець не може забороняти чи створювати перешкоди працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу за іншим трудовим договором у іншого роботодавця.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом має містити спосіб та строк повідомлення працівника про наявність роботи, спосіб та строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи, інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).

Як нараховуватиметься заробітна плата?

Заробітна плата виплачується працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час.

Працівник зможе відмовитися від виконання роботи, якщо роботодавець вимагатиме виконання роботи поза межами базових днів та годин або якщо його буде повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом. Якщо працівник протягом календарного місяця виконуватиме роботу менше 8 годин, йому має бути виплачена заробітна плата не менше ніж за восьмигодинний робочий час.

Трудові договори з нефіксованим робочим часом впроваджуються як альтернатива договорам цивільно-правового характеру. Працівник зможе поєднувати легальну роботу в кількох роботодавців і при цьому матиме базові соціальні гарантії (забезпечення лікарняними, відпустками, достатнім рівнем заробітної плати тощо).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати