15 червня 2021, 16:46

Раді пропонують запровадити можливість приводу потерпілого у кримінальних провадженнях

На розгляд народним депутатам подано законопроєкт щодо удосконалення окремих положень про судовий розгляд та досудове розслідування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Прийнято закон про інформаційно-телекомунікаційну систему досудового розслідування"

Положеннями проєкту Закону № 5661 від 14.06.2021 пропонується доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України визначенням забезпечення безпеки, як здійснення заходів, передбачених Законом України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», які спрямовані на захист життя, здоров’я, житла та майна осіб, що беруть участь у кримінальному судочинстві, від протиправних посягань.

Уточняється термін «керівник органу досудового розслідування», з метою недопустимості будь-якого позапроцесуального втручання у кримінальне провадження.

Також пропонується доповнити перелік учасників кримінального та судового провадження третіми особами, які є власниками або володільцями арештованого майна, адже у Кодексі в різних визначеннях які зараз не є узгодженими згадуються особи, які є власниками або володільцями арештованого майна. Пропонується також уточнити окремі положення про третіх осіб, щодо яких вирішується питання про арешт майна.

Проєктом Закону засади кримінального провадження доповнюються неприпустимістю зловживання процесуальними правами. Таким чином, з урахуванням конкретних обставин кримінального провадження (справи) слідчий суддя, суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать засадам кримінального провадження, зокрема подання скарги на судове рішення, коли цим Кодексом встановлено заборону на його оскарження, подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено слідчим суддею, судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших дій, які спрямовані на безпідставне затягування кримінального провадження чи перешкоджання виконанню судового рішення.

Крім того, законопроєктом запроваджується інститут окремої ухвали слідчого судді, суду, визначається порядок та умови складення такої ухвали, її зміст, особливості направлення, наслідки її невиконання або ігнорування, можливість її апеляційного оскарження.

Змінюються правила накладення грошового стягнення. Пропонується, щоб ініціювати питання про його накладення мав право будь-який учасник кримінального провадження або слідчий суддя, суд за своєю ініціативою у випадку зловживання процесуальними правами, невиконання процесуальних обов’язків. Збільшується розмір такого грошового стягнення, удосконалюється механізм оскарження.

Пропонується забезпечити можливість скасування арешту з майна, якщо такий не було скасовано прокурором під час закриття кримінального провадження, шляхом звернення до слідчого судді зі скаргою.

Також проєктом Закону пропонується запровадити можливість приводу потерпілого, якщо він не є стороною обвинувачення, а також уточнити право потерпілого про відмову від дачі показань у певних випадках.

Законопроєктом також пропонується уточнити що судді, який розглядає відвід, не може бути заявлений відвід, адже на практиці сторони користуються цією правовою невизначеністю і суттєво затягують розгляд такого питання. Крім того врегульовується що залишення відводу без розгляду вирішується суддею без виходу до нарадчої кімнати.

Змінюються правила оголошення відомостей, що викладені у матеріалах кримінального провадження, з метою унеможливлення зловживання процесуальними правами, змінюються правила розгляду скарг слідчим суддею. За загальним правилом такий розгляд буде здійснюватися без участі всіх заінтересованих осіб, але за окремої заяви скаржника має бути призначено судове засідання.

Уточняються наслідки неприбуття певних учасників кримінального провадження під час розгляду слідчим суддею, судом клопотань, заяв, з метою ефективного розгляду таких матеріалів та усунення правової невизначеності наслідків їх неявки.

Проєктом Закону передбачається обов’язкове фіксування розгляду слідчим суддею питань пов’язаних із заходами забезпечення кримінального провадження, а в усіх інших випадках – за клопотанням учасників або на розсуд судді.

Встановлюється можливість оголошення вступної та резолютивної частини повного тексту судового рішення, а також виключення.

Визначаються окремі особливості розгляду слідчим суддею матеріалів, клопотань, заяв та скарг при здійсненні судового контролю під час досудового розслідування.

Встановлюються додаткові вимоги до форми та змісту окремих клопотань, з метою унеможливлення зловживання процесуальними правами під час їх заявлення.

Також удосконалюються повноваження слідчих судів, суду щодо складання скороченого тексту судового рішення, встановлюються виключення, запроваджуються особливості апеляційного оскарження та вручення таких рішень.

Встановлюється можливість касаційного оскарження судових рішень апеляційної інстанції про призначення нового розгляду.

У провадженнях щодо кримінальних проступків передбачається можливість вирішити питання, які потребують встановлення під час підготовчого провадження.

Також проєктом Закону пропонується покласти обов’язок забезпечення участі перекладача (сурдоперекладача) в кримінальних провадженнях на центри надання безоплатної вторинної правової допомоги.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати