21 січня 2021, 10:51

Політику розвитку штучного інтелекту в Польщі прийнято. Що далі?

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Польщі вперше з’явилася політика розвитку штучного інтелекту. Країна знаходиться на початку великої цифрової революції, яку рухає приватний сектор. Уряди різних країн намагаються знайти інноваційні рішення, що виходять за рамки давніх звичок. Польща все ще знаходиться на початку системного мислення про те, як приручити штучний інтелект. Останній великий крок — це «Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі», короткий зміст якої було представлено 12 січня журналістам.

Читайте також: "Трамп помилував колишнього інженера Google, засудженого за крадіжку комерційної таємниці"

 «Політику розвитку штучного інтелекту в Польщі» — загальний документ, перший в історії країни. У ньому описані 4 області: суспільство, інноваційні компанії, освіта та наука, а також держсектор. Він буде опублікований у «Віснику законів», а згодом по ньому будуть проведені великі консультації. Більш докладну інформацію можна знайти на домашній сторінці Onet.pl.

У ході осінньої реконструкції уряду Польща ліквідувала Міністерство цифровізації і передала його роботу канцелярії прем’єр-міністра. Формально міністром цифровізації є Матеуш Моравецкий (це пов’язано, зокрема, з недавнім вето президента і відсутністю нового закону про відділи державного управління, який забезпечує основу для юридичних санкцій щодо міністерств). Однак відповідальним за цей сектор, як і раніше, є Марек Загурський. Разом з командою він представив результати робіт, розпочатих 12 місяців тому. «Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі» вже прийнята Радою міністрів, і сьогодні вона має бути опублікована у «Віснику законів» у вигляді постанови, — сказав він. — Це всього лише орієнтовний документ, який покликаний підтримати розробку рішень з використанням штучного інтелекту».

Штучний інтелект має ті ж забобони, що і люди, які його розробляють. Що ми знаємо про політику уряду? Ми чули про амбітні цілі. Уряд хоче запровадити ШІ, щоб:

  • збільшити динаміку ВВП до 2,65 п.п. щороку;
  • автоматизувати майже половину робочого часу, створюючи при цьому більш високооплачувані робочі місця в ключових секторах;
  • підвищити цінність польських технологій у глобальних ланцюжках поставок;
  • побудувати свідоме суспільство, готове до використання ШІ-рішень.

 «Згідно з дослідженнями, близько 33% польського суспільства — це так званий творчий клас, і щорічно випускається 110 тис. спеціалістів з науки і техніки, — сказав на зустрічі з журналістами колишній міністр з цифровізації, а зараз державний секретар канцелярії прем’єр-міністра і повноважний представник уряду з кібербезпеки Марек Загурський. — Однак довіра до рішень ШІ низька, і це одна з проблем, що стоять перед польським урядом. Без довіри неможливий швидкий розвиток у цій сфері. «Політика розвитку…» має стати відповіддю Польщі на програмні документи ЄС. Це перший польський документ, який всебічно визначає принципи підтримки розвитку ШІ у всіх сферах діяльності держави».

Марек Загурський підкреслив, що представлені рішення були проконсультовані з усіма міністерствами, кількома десятками компаній, неурядовими організаціями та експертами. «Ми хочемо, щоб представлений сьогодні документ був «живим» і змінювався, тому що ми маємо справу з дуже динамічною сферою», — підкреслив він.

«Політика» розділена на кілька областей:

1. ШІ і суспільство

Мета цієї області — підготувати польське суспільство до цифрової трансформації, яка дійсно відбувається на наших очах. Творці зняли немало фільмів, які розкривають темні сторони штучного інтелекту, але користі від його використання незліченні, тому іншого шляху немає. Уряд хоче адаптувати закони з точки зору можливості віддаленої роботи, розробити методи соціальної оцінки ШІ і спонукати іноземних фахівців приїжджати до Польщі. Більше того, ШІ має стати пріоритетом при створенні програм, які допомагають людям перенавчатися на ринку праці.

2. ШІ та інноваційні компанії

Уряд усвідомлює, що приватний бізнес є рушійною силою розвитку штучного інтелекту, тому хоче створити правові та організаційні умови для тестування інструментів на основі ШІ, врахувати його використання в податкові пільги для підприємців і навчити управлінський персонал.

3. ШІ та освіта і наука

Держава хоче створити спеціальні галузі навчання для ключових областей ШІ, запропонувати мікрогранти для створення дидактичних інструментів, підтримати учнів і студентів, котрі беруть участь в боротьбі на міжнародній арені, усунути правові бар’єри для проведення наукових досліджень у галузі ШІ.

4. ШІ і держсектор

Уряд хоче зробити загальнодоступні дані більш доступними і заохочувати обмін приватними даними. Водночас важливо забезпечити прозорість використання ШІ і його алгоритмів у державному секторі. Одна з цілей — створити єдину точку контакту для громадських програм підтримки ШІ.

Світ штучного інтелекту

Однак політику щодо ШІ не можна створювати у відриві від глобальних умов. Поки що Польща — всього лише пішак на шахівниці штучного інтелекту. Переважна більшість громадян приймають і використовують рішення, розроблені в Азії або Кремнієвій долині. На зустрічі з журналістами повноважний представник з питань інформаційного суспільства Роберт Кроплевскі розповів про міжнародні рамки польської екосистеми штучного інтелекту. «Це не тільки обробка даних — ми повинні покладатися на знання, які можуть створити переваги, що підвищить продуктивність нашої країни, — сказав він. — Штучний інтелект слід оцінювати в контексті явищ, що відбуваються в транскордонному просторі. Мова йде не тільки про юридичні стандарти, а й про етичні».

Кроплевскі вказав, що держава хоче подолати «нездатність координувати всі ресурси». Він підкреслив, що мета стратегії — протидіяти монополізації доступу до даних, захищати таланти, які навіть їдуть зі Сполучених Штатів до Китаю, і експортувати послуги з Польщі, а не інтелектуальну власність. На його думку, раніше не приділялося уваги тому, як ШІ впливає на людей, і Польща хоче поставити етичні принципи і людську гідність у центр цифрової трансформації. Приклади Китаю показують, що штучний інтелект можна використовувати для стеження за своїми громадянами.

 Марек Загорський торкнувся двох питань, які є предметом дискусій у світі. Він однозначно заперечив, що Польща планує впровадити в публічному просторі алгоритми, що підтримують розпізнавання осіб у системах моніторингу, і не зробить доступ до державних послуг (наприклад, в галузі охорони здоров’я) залежним від даних, доступних державі. Політика буде опублікована в Monitor Polski. Однак це не буде «закритий» документ. Найближчим часом по ньому будуть проведені великі консультації. За його словами, кожне міністерство представить свої докладні плани дій у галузі впровадження ШІ в Польщі. Вони повинні бути оцінені експертами.

«Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі» реалізує двосторонній національний та п’ять міжнародних стратегічних документів та є відповіддю Польщі на програмні документи ЄС. Це результат напруженої роботи та консультацій усіх, хто зацікавлений. Перший проєкт у версіях під назвою «Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі на 2019–2027 рр.» був предметом громадських та попередніх консультацій у серпні та вересні 2019 р. У них взяли участь 46 організацій. У короткостроковій перспективі фактором успіху «Політики штучного інтелекту» стане захист талантів з можливістю моделювання знань та аналізу даних у системах ШІ, а також підтримка розвитку інтелектуальної власності, висотехнологічного виробництва в країні.

Джерела:

Bartosz Paturej Nadchodzi cyfrowa rewolucja. Co na to rząd? Polska ma pierwszą w historii politykę rozwoju sztucznej inteligencji. 

Polityka rozwoju AI w Polsce przyjęta przez Radę Ministrów — co dalej? 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати