06 червня 2023, 17:01

Підрив Каховської ГЕС: що пишуть українські правники та світові лідери

Сьогодні вночі окупанти підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції. Під загрозою затоплення опинилися десятки населених пунктів по обидві сторони Дніпра.

Читайте також: "Підрив окупантами Каховської ГЕС розслідують за двома статтями – Офіс Генпрокурора"

Підрив росіянами греблі Каховської ГЕС на Херсонщині вночі 6 червня прокурори розслідують за двома статями – екоцид (ст. 441 КК України) та порушення законів і звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Спільно зі слідчими СБУ та співробітниками Міністерства внутрішніх справ вони проводять першочергові слідчі та процесуальні дії в Херсонській області.

З огляду на масштабність катастрофи та її наслідків, щодо ситуації висловились багато світових діячів та українських правників. Зібрали разом всі важливі коментарі.

В МЗС відреагували на цей злочин та наголосили, що розглядають підрив дамби Каховської ГЕС з боку рф як терористичний акт проти української критичної інфраструктури, який має на меті завдати максимально велику кількість жертв та руйнувань. 

"Підрив дамби Каховської ГЕС — техногенний та екологічний тероризм, найбільша техногенна катастрофа в Європі за останні десятиліття, черговий прояв геноциду росії проти українців. Це є відповіддю кремля країнам, які закликають до мирних перемовин із рф", - наголосили у відомстві.

Народний депутат України, Голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко наголосив, що "Підрив росією Каховської ГЕС - акт тероризму, екоцид, воєнний злочин, а також порушення Конвенції про заборону військового або будь-якого іншого ворожого застосування засобів впливу на природне середовище 1977 року".

Мережко

Постійний Представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева наголосила,  що найбільший вплив спустошення Каховського водосховища матиме на забезпечення питною водою та загалом систему іригаційних каналів. Північно-Кримський та Каховський канали залишаться без доступу до води та до відновлення Каховської ГЕС не зможуть наповнюватися. Вона повідомила, що суттєво зросла загроза виникнення техногенних аварій на ЗАЕС. Також за її словами підтоплення населених пунктів та сільськогосподарських угідь неодмінно призведе до потрапляння в воду нафтопродуктів та хімічних речовин сільськогосподарського призначення.

"За усе, що окупанти зараз руйнують, їм доведеться заплатити. У тому числі за цей злочин путінського режиму. Росія десятиліттями буде відшкодовувати репараціями за усе знищене та пошкоджене на цій війні", - підкреслила Таміла Ташева.

Генеральний директор ПрАТ "Укргідроенерго" Ігор Сирота повідомив, що сьогодні гідроенергетика переживає найскладніші часи з часів другої світової війни: "Це біль для нас. Каховська ГЕС виконувала важливу енергетичну, екологічну функції та забезпечувала мешканців південних та центральних регіонів нашої країни водою.
Ми розуміємо, що протягом 2-4 діб водосховище буде повністю спрацьоване. Окрім руйнації станції ми матимемо ще й екологічні наслідки. Тому що у турбінах, трансформаторах знаходилось понад 450 т машинного масла, яке потрапило у воду".

Сирота

Він наголосив, що приймається ряд заходів на всіх рівнях, щоб зупинити екологічну катастрофу та якомога швидше евакуювати людей із зон можливого підтоплення.

Генсек НАТО Столтенберг

photo_2023-06-06_12-41-25

Президент Європейської ради Шарль Мішель

photo_2023-06-06_10-17-23

Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич

1

2

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати