13 червня 2024, 10:57

Олена Кібенко: Господарські суди розглядають справи швидше, ніж комерційні суди в деяких країнах

Пресслужба ВС

Суддя Верховного Суду в Касаційному господарському суді Олена Кібенко під час I Інвестиційного форуму Асоціації правників України заявила, що господарські суди розглядають справи швидше, ніж комерційні суди в деяких країнах. Про це повідомила пресслужба ВС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "АПУ провела I Інвестиційний форум".

Суддя зазначила, що найбільш поширеними є міфи про те, що господарські суди розглядають справи роками, майже всі господарські справи проходять усі три інстанції й водночас більшість справ ВС направляє на новий розгляд.

Олена Кібенко звернула увагу, що розгляд справ господарськими судами України відбувається значно швидше, ніж комерційними судами в деяких закордонних країнах. За статистикою, середня тривалість судового розгляду господарських справ у 2023 році становила: судами першої інстанції 79 днів, апеляційними судами 67 днів, ВС – 45 днів. Загалом середній час розгляду господарських справ минулого року тривав 191 день, або 6-7 місяців.

Суддя вказала, що інколи можна почути, що багато рішень судів оскаржуються до вищої інстанції, скасовуються, справи повертаються на новий розгляд, але статистика не підтверджує цього.

Так, минулого року господарські суди першої інстанції ухвалили 127 974 рішення, з яких на 23 099 рішень (18%) були подані апеляції, а 9183 (7%) були оскаржені в касаційній інстанції. Водночас у 16% випадків ВС скасував рішення судів першої інстанції та повернув справи на новий розгляд.

Суддя зазначила, що ВС постійно відстежує статистику справ, переданих на новий розгляд, а судді розуміють, що треба працювати над зменшенням відповідних показників. Так, є судді-доповідачі, у який цей показник стабільно варіюється від 3% до 10% від кількості переглянутих рішень, тобто є значно нижчим за середній показник, і це означає, що ще є резерви для зменшення кількості нових розглядів.

Крім цього, пані Кібенко заявила, що з метою процесуальної економії (часу, коштів, інших ресурсів сторін і держави) суд касаційної інстанції, де це можливо, має ухвалювати нове рішення, а не передавати справу на новий розгляд до судів нижчих інстанцій. Для цього важливо розрізняти питання встановлення фактів та їх правової оцінки, не плутати останню з оцінкою доказів (яка проводиться для встановлення факту).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати