13 лютого 2020, 12:14

Народні депутати хочуть наділити Голову АМКУ новими повноваженнями без права на звільнення

У Раді зареєстровані 3 законопроекти про реформу антимонопольного законодавства

«Ліга антитрасту»

Експерти освітньо-комунікаційної платформи «Ліга антитрасту» провели аналіз змін антимонопольного законодавства, які пропонуються зареєстрованими у Верховній Раді законопроектами 2730, 2730-1 та 2730-2 (авторами всіх проектів є народні депутати від фракції «Слуга народу»). 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "«Ліга антитрасту» проведе семінар «Картелі і змови. Лайфхаки»".

В частині повноважень очільника АМКУ та порядку його звільнення пропонується наступне.

Законопроекти №2730 та №2730-2 передбачають новий інструмент підзвітності АМКУ перед парламентом - заслуховування Верховною Радою голови Антимонопольного комітету з питань, що відносяться до компетенції Комітету. Зазначене можливе як з власної ініціативи парламенту, так і за зверненням самого голови. Відмінності між двома законопроектами в цій частині полягають в тому, що 2730 називає це заслуховуванням звіту голови АМКУ, а 2730-2-заслуховуванням голови АМКУ.

Законопроекти 2730 та 2730-2 передбачають нові повноваження голови АМКУ, яких не має в діючому законі:

  • внесення пропозицій прем’єр-міністру щодо збільшення кількості уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;
  • утворення адміністративних колегій територіальних відділень;
  • погодження розпоряджень про початок розгляду справи, що приймаються державними уповноваженими;
  • прийняття розпорядження про проведення перевірки суб’єкта господарювання, яка проводиться будь-яким органом АМКУ;
  • внесення подання до Вищого суду з питань інтелектуальної власності про надання дозволу на перевірку суб’єкта господарювання, об’єднання у дослідженнях або розслідуваннях органів АМКУ;  
  • встановлення порядку прийняття рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань голові та державним уповноваженим АМКУ (2730-2);
  • погодження рішення про виплату надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань першому заступнику та заступнику голови (2730-2).

Крім цього законопроектом №2730 пропонується позбавити голову АМКУ повноважень щодо внесення прем'єр-міністру пропозиції щодо призначення на посади першого заступника, заступника голови та державних уповноважених Антимонопольного комітету України.

Читайте також: "У Раді зареєстровані 3 законопроекти про реформу антимонопольного законодавства".

2730-2 виключає повноваження голови АМКУ в частині затвердження кошторису доходів і видатків Антимонопольного комітету та його територіальних відділень. Натомість рішення про виплату надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань голові Антимонопольного комітету приймається за погодженням з Першим віце-прем’єр-міністром або з віце-прем’єр-міністром згідно з визначеним Кабінетом Міністрів розподілом повноважень відповідно до подання керівника апарату Антимонопольного комітету України

Також всі вказані законопроекти пропонують залишити нині діючу процедуру звільнення, за якою голова Антимонопольного комітету України звільняється з посади президентом України за згодою Верховної Ради. Хоча зазначене не відповідає Конституції, відповідно до норм якої Верховна Рада звільняє голову АМКУ з посади за поданням прем’єр-міністра.

Також всі три законопроекти, як і діючий закон, передбачають, що звільнення голови Комітету не тягне за собою складення повноважень державними уповноваженими.

Однак у порядку звільнення пропонується низка змін.
За діючим Законом голова Комітету може бути звільнений з посади у разі вчинення ним злочину та у зв'язку з неможливістю виконання обов'язків за станом здоров'я. Крім цього він може заявити про відставку президенту.

Два з трьох законопроектів (№2730 та № 2730-2) пропонують визначити однакові підстави для звільнення як голови АМКУ, так і державних уповноважених. А також розширити перелік підстав, з яких голова АМКУ може втратити свою посаду, додавши такі:

  • загальні підстави, передбачені законодавством про працю;
  • у зв’язку із закінченням строку повноважень;
  • в разі грубого порушення службових обов’язків або вчинення злочину.

Крім цього, законопроекти, як і діючий закон, передбачають, що голова АМКУ має право на відставку. Однак вже не містять посилання, що очільник Комітету повинен заявити про неї прямо президенту. Зазначене замінено на широке юридичне формулювання “в порядку, визначеному законом”.

Читайте також: ""Ліга антитрасту" склала рейтинг найбільших грошових санкцій, які АМКУ застосував у 2019 році".

➡️ Законопроект №2730-2 містить ще одну додаткову підставу для звільнення керівника АМКУ - у зв’язку із призначенням на цю посаду нового державного уповноваженого.

➡️ Законопроект № 2730-1 не передбачає будь-яких змін в процедурі звільнення голови АМКУ.

  • Законопроект №2730 (Буймістер Л.А., Підласа Р.А., Наталуха Д.А., Єфімов М.В., Копитін І.В., Мезенцева М.С., Безугла М.В., Завітневич О.М., Мотовиловець А.В.)
  • Законопроект № 2730-1 (Павлюк М.В.) 
  • Законопроект № 2730-2 (автори Підласа Р.А., Фролов П.В.)
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати