08 жовтня 2021, 15:44

Надання територіальним громадам статусу юрособи недоцільне – правовий висновок НААУ

Пресслужба НААУ

Національна асоціація адвокатів України надала до Комітету ВР правовий висновок  щодо недоцільності закріплення статусу територіальної громади як юридичної особи в законодавстві України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Порядок притягнення до адмінвідповідальності на підставі автофіксації порушень ПДД є неконституційним – НААУ"

Про це повідомляє пресслужба НААУ.

НААУ вважає, що питання наділення територіальних громад правосуб’єктністю (правоздатністю, дієздатністю і деліктоздатністю) безпосередньо стосується захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності та інших життєво важливих національних інтересів.

Зокрема, ставлячи на обговорення питання щодо зміни правового статусу територіальної громади в Україні варто відповісти на питання, чи здатна територіальна громада самостійного здійснювати (реалізовувати) права і обов’язки та чи достатньо у неї (територіальної громади) повноважень для захисту інтересів людей, які проживають на території громади. Наразі територіальні громади реалізують цивільну дієздатність через утворені ними органи місцевого самоврядування, які за законом набувають статусу юридичних осіб та діють від імені та в інтересах територіальних громад. У випадку зміни правового статусу територіальної громади виникає питання щодо можливості впровадження ефективних механізмів контролю з боку громади за діяльністю юридичної особи - територіальної громади, а також питання контролю та перевірки таких рішень на відповідність Конституції та законам України, а також інтересам самої територіальної громади.

Далі, Національна асоціація адвокатів України наголошує, що питання зміни юридичного статусу територіальних громад неможливо вирішити без врахування особливого статусу Автономної республіки Крим та окупованих території.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відтак, потрібно визнати, що зміна правового статусу територіальних громад на окупованих територіях фактично на даний час є неможливою.

«НААУ вважає, що наразі правовий статус територіальних громад в аспекті їх участі у вирішенні питань місцевого значення належним чином врегульований чинним законодавством України (як того і вимагають стандарти та вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування) та не потребує змін, а питання наділення територіальних громад додатковою правосуб’єктністю (надання територіальній громаді  статусу юридичної особи) є необґрунтованим та передчасним», - ідеться у документі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати