Сьогодні, 31 січня 2024 року, Міжнародний суд ООН (далі – МС ООН) оголосив рішення у справі щодо порушення росією двох конвенцій.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Україна проти росії в Міжнародному суді справедливості".
Йдеться про Міжнародну конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Відкрите засідання відбулося в Палаці миру в Гаазі, під час якого суддя Джоан Е. Донох’ю, голова Суду, зачитав рішення.
У результаті Міжнародний суд ООН визнав, що росія порушила деякі частини Конвенції ООН про запобігання фінансуванню тероризму, бо не розслідувала фінансову підтримку сепаратистів на сході України у 2014-му. Але суд не призначив компенсацію, як того вимагала Україна, передає Радіо Свобода.
Суд також відмовився винести конкретне рішення щодо ймовірної відповідальності рф за збиття літака малайзійських авіаліній рейсу MH17 з непідконтрольних Україні територій 17 липня 2014-му, про що просив Київ.
Розглядаючи частину щодо расової дискримінації, суд постановив, що не вважає, що кримські татари та етнічні українці зазнавали фізичного насилля та переслідувань від росіян на ґрунті їхньої етнічної приналежності. Натомість це може пояснюватися політичною опозицією росіянам. Окрім того, докази з боку України були надані українськими організаціями, тим часом як міжнародні організації, які мають мандат на такий моніторинг, не мали доступу до окупованого Криму, зазначає "Громадське".
Однак суд визнав, що росія порушила конвенцію про расову дискримінацію через позбавлення дітей в окупованому Криму можливості навчатися українською мовою. Суд також встановив, що рф порушила своє зобов’язання від 2017 року утримуватися від будь-яких дій, які могли б загострити або розширити спір з Україною.
Цікаво, що на засіданні Міжнародного суду ООН була відсутня російська делегація. Про це написав у Telegram голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров: "31 січня 2024 року, Гаага, Міжнародний суд ООН. Судді зайшли до залу о 15.04. Засідання розпочалося. Делегація російських варварів відсутня".
МС ООН 8 листопада 2019 року визнав свою юрисдикцію у справі щодо порушення рф двох конвенцій, зазначивши, що Україною були дотримані всі процесуальні досудові процедури.
Нагадаємо, Україна 16 січня 2017 року подала до МС ООН позов проти рф щодо порушення конвенцій.
Читайте також: "Комісія ООН визнала воєнним злочином депортацію рф українських дітей з окупованих територій".
Звинувачення, висунуті до рф, включають: надання зброї та інших видів допомоги незаконним збройним формуванням; збиття літака "Малайзійських авіаліній" рейсу MH17; обстріли житлових районів Маріуполя та Краматорська; знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік Волновахи; вибух під час мирного зібрання в Харкові; дискримінацію щодо української та кримськотатарської громад; заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу; хвилі зникнень, вбивства, самовільні обшуки, затримання; обмеження на викладання української й кримськотатарської мов.