14 січня 2020, 11:31

Можливості та ризики блокчейну: на що звертати увагу внутрішнім аудиторам

Палата аудиторів і бухгалтерів України

Технології блокчейну сьогодні активно використовуються на практиці, у т.ч. і в Україні, тож внутрішнім аудиторам необхідно добре розбиратися у їх специфіці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "FRC Великобританії оновила посібник з оцінки якості аудиту для аудиторських комітетів".

Про це зазначають у ПАБУ.

Щоб краще усвідомлювати всі можливості та ризики, пов’язані з блокчейном, аудиторам варто дотримуватися кількох важливих рекомендацій.

Блокчейн є формою зберігання даних у форматі транзакцій

Блокчейн - це постійно зростаючий ланцюг блоків, які перевірені та захищені за допомогою криптографії відкритого ключа. Крім інформації про транзакції, кожен блок містить посилання на попередній блок ланцюга, а також дані про час, коли блок було створено. Подібно до того, як аудитори адаптують свої процедури для отримання й перевірки даних із нових ІТ-систем компанії чи хмарних сховищ, їм необхідно розібратися з методами отримання та контролю інформації у блокчейні.

Дослідити наслідки впровадження блокчейну для аудиту

Як зазначається, впровадження блокчейну закономірно відобразиться на аудиторських процедурах. Щоб перевірити повноту інформації, аудиторам необхідно прослідкувати транзакції з блокчейну до фінансових звітів. Для перевірки наявності всіх транзакцій потрібно буде проаналізувати, чи всі цифри у фінансових звітах підкріплено відповідними транзакціями у блокчейні. Крім цього, низка аналітичних інструментів, поєднана з алгоритмами штучного інтелекту, може допомогти з виявленням шахрайських операцій через аналіз усього масиву даних на наявність аномалій.

Дослідити наслідки впровадження блокчейну для фінансових послуг

Сектор фінансових послуг активно знаходить нові сфери застосування блокчейну, окрім криптовалют. Так, фінансові компанії вивчають можливість використовувати блокчейн та розподілені журнали реєстрації операцій для проведення оплати, клірингу та взаєморозрахунків. Блокчейн також може бути використано як платформу для біржевої торгівлі, що може зменшити потребу в біржевих брокерах та централізованих біржах. Через блокчейн можна управляти випуском нових акцій та переведенням компаній у статус публічних.

Дослідити наслідки впровадження блокчейну для сфери закупівель

Галузь закупівель та поставок може виграти від впровадження блокчейну, оскільки ця технологія може суттєво поліпшити відстежуваність кожної одиниці продукту. Це особливо корисно, коли продукт проходить декілька компаній, перш ніж доходить до фінального користувача. Враховуючи той факт, що фактично всі компанії стикаються у своїй діяльності із закупками та поставками, внутрішні аудитори повинні бути готовими до того, що і в їхній компанії будуть реалізовані пілотні проєкти, пов’язані з блокчейном у сфері закупок. У такому разі внутрішнім аудиторам варто брати активну участь у цих проєктах, аби бути краще підготовленими до наступних аудиторських перевірок.

Нові технології поступово змінюватимуть навички аудиторів

Внутрішнім аудиторам може знадобитися додаткове навчання для кращого розуміння технології блокчейну та її наслідків для контрольного середовища організації. Це особливо актуально для аудиторів, що працюють у компаніях, де вже застосовується блокчейн, але й завчасно підготуватися також не завадить.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати