Міжнародний комітет Червоного Хреста відповів на запитання щодо Оленівського злочину, про роль організації у міжнародному збройному конфлікті в Україні та про їхню роботу з надання допомоги військовополоненим загалом.
Читайте також: "Оленівський злочин: рідні захисників «Азовсталі» вимагатимуть відставки голови МКЧХ"
Чи гарантував МКЧХ безпеку військовополонених, які залишають завод «Азовсталь»? Чи може МКЧХ гарантувати дотримання Женевських конвенцій сторонами конфлікту?
Як нейтральний посередник, МКЧХ сприяв безпечному виходу учасників бойових дій із заводу «Азовсталь» у координації зі сторонами конфлікту. Оскільки вони тоді були військовополоненими, ми зареєстрували їхню інформацію. Це було зроблено за умови, що пізніше МКЧХ буде дозволено відвідати цих військовополонених – відповідно до відповідних норм МГП – щоб перевірити їхній стан і допомогти їм підтримувати зв’язок зі своїми родинами.
Ми не гарантували безпеку військовополонених, які потрапили в руки ворога, тому що це не в наших силах. Ми заздалегідь прояснили це сторонам. Сторони конфлікту зобов’язані забезпечити захист військовополонених від актів насильства, залякування та громадської цікавості, а також від наслідків військових дій. Тільки сторони конфлікту можуть остаточно забезпечити безпеку військовополонених. Ви можете прочитати більше про те, на що мають право військовополонені згідно з Третьою Женевською конвенцією тут.
Хоча нам вдалося відвідати деяких військовополонених, які утримуються сторонами, ми неодноразово заявляли, що ми все ще не маємо доступу до всіх військовополонених, включно з тими, які утримуються в Оленівці. МКЧХ має бути дозволено відвідувати та повторно відвідувати військовополонених, зокрема тих, до яких йому ще не було надано доступу, і для виконання свого гуманітарного мандату. Зрештою, здатність МКЧХ виконувати свій мандат залежить від бажання сторін дотримуватися своїх зобов’язань за МГП.
Що робив МКЧХ після нападу на Оленівку? Чи мали ви доступ до поранених і вбитих військовополонених?
Ми дізналися про ймовірний напад у п’ятницю, 29 липня, після чого ми негайно просили доступ до Оленівської виправної колонії та всіх місць, де лікуються постраждалі або куди могли бути передані тіла, а також до установ, де могли перебувати інші військовополонені. Ми також запропонували підтримати евакуацію поранених і надати медичне обладнання, засоби захисту та судово-медичні матеріали.
Поки що ми не отримали доступу до військовополонених, які постраждали від атаки, і ми не маємо гарантій безпеки для здійснення цього візиту. Наша пропозиція пожертвувати матеріали залишається без відповіді.
Ми будемо далі вимагати доступ до військовополонених, які перебувають або утримувалися в Оленівці, керуючись нашими гуманітарними зобов’язаннями та нашим мандатом згідно з Женевськими конвенціями.
Якщо буде дозволено відвідати місце події, чи готовий МКЧХ до роботи? Які будуть ваші дії?
Ми готові до дислокації в Оленівку. У нас уже є групи медичної та судово-медичної експертизи, які працюють поблизу, оскільки ми працюємо в Донецьку з 2014 року. Нам потрібен негайний доступ до військовополонених, які перебувають або перебували в Оленівському закладі, де б вони не знаходилися, а також необхідні гарантії безпеки сторонами конфлікту для доступу наших команд до відповідних місць.
Крім допомоги пораненим і загиблим, МКЧХ також планує зустрітися з військовополоненими, зареєструвати їх і обговорити з ними наодинці умови їхнього інтернування та лікування, яке вони отримують. Держави мають юридичне зобов’язання дозволити нам мати такі зустрічі з військовополоненими відповідно до міжнародного гуманітарного права (МГП) та Третьої Женевської конвенції.
Ми також хочемо переконатися, що нам буде дозволено відвідувати цих військовополонених так часто, як це буде необхідно, щоб визначити, чи з ними поводяться відповідно до стандартів, викладених у МГП. Завдяки цим візитам ми також зробимо кроки для полегшення контактів між військовополоненими та їхніми родинами.
Чи мав МКЧХ доступ до українських військовополонених в Оленівці раніше? Якщо так, то коли і що вам вдалося там зробити?
МКЧХ відвідав це місце один раз у травні цього року, щоб доставити резервуари для води для закладу. Але ми не мали доступу до військовополонених, які утримувалися там на індивідуальній основі. Згідно з Третьою Женевською конвенцією, під час міжнародних збройних конфліктів МКЧХ повинен мати доступ до всіх військовополонених, де б вони не трималися. Ми також маємо повну свободу вибирати місця, які хочемо відвідати. З лютого 2022 року наші команди мали доступ до деяких місць, але не до всіх.
Чи проводить МКЧХ публічні розслідування порушень МГП або військових злочинів?
Громадські розслідування можуть допомогти визначити факти, що стоять за нападом, і прояснити, що сталося. Однак МКЧХ не проводить розслідування передбачуваних порушень МГП з метою підзвітності громадськості, оскільки це не входить до нашої ролі чи повноважень. Крім того, МКЧХ не бере участі в судових процесах. Це означає, що МКЧХ не буде ані давати свідчення, ані надавати інформацію для судового розгляду будь-якому судовому чи слідчому механізму. Це право було підтверджено та охороняється міжнародним правом.
Ми активно працюємо над сприянням дотриманню та повазі до міжнародного гуманітарного права (МГП) сторонами конфлікту, в тому числі шляхом проведення двостороннього та конфіденційного діалогу з ними, завдяки якому ми можемо документувати заяви про порушення МГП. Таким чином ми намагаємося вплинути на поведінку сторін під час збройного конфлікту з кінцевою метою – запобігти стражданням і втратам людей. Однак, зрештою, сторони збройного конфлікту зобов’язані захищати життя, гідність і цілісність осіб, які перебувають під їхньою владою і захищені МГП, у тому числі військовополонених.
Сім'ї військовополонених кажуть, що вони не можуть зв'язатися з МКЧХ. Як ви це прокоментуєте?
Ми отримуємо багато дзвінків і електронних листів від родин і робимо все можливе, щоб відповісти якомога швидше. Ми знаємо, що родини переживають за безпеку членів своїх сімей, які могли постраждати від нападу на Оленівку, і що очікування інформації може здатися нескінченним. Сім'ї можуть зв'язатися з нами за допомогою різних каналів, і ми відповімо, щойно отримаємо інформацію про їхніх близьких. Багато сімей все ще потребують відповідей.
Згідно з Женевськими конвенціями, відповідна сторона повинна повідомити Центральне агентство розшуку МКЧХ у найкоротший термін про долю кожного військовополоненого, того, хто вижив, поранених і вбитих, щоб дати можливість надати відповіді сім’ям. Зв’яжіться з Центральним агентством розшуку МКЧХ за формою або електронною поштою. Ви також можете зв'язатися з нами за телефоном +41 22 730 3600.
Яка роль МКЧХ у захисті та допомозі військовополоненим відповідно до Женевських конвенцій?
Третя Женевська конвенція надає МКЧХ право відвідувати будь-які місця утримання військовополонених. Зокрема, це означає, що ми маємо законне право неодноразово та приватно розмовляти з військовополоненими, щоб зрозуміти, як з ними поводяться, і відвідати всі установи, де вони перебувають, щоб визначити, чи відповідають такі місця стандартам, встановленим МГП. Мета цих співбесід і візитів полягає в тому, щоб переконатися, що цілісність і гідність військовополонених поважаються, а умови їхнього інтернування відповідають законам і міжнародно визнаним стандартам.
Крім того, Третя Женевська конвенція наділяє Центральне агентство розшуку МКЧХ особливою роллю. Установа займається збором і централізацією всієї інформації, яку вона може отримати про військовополонених як через офіційні, так і приватні канали для подальшої передачі сторонам конфлікту та сім'ям відповідних осіб. Ця система допомагає запобігти зникненню військовополонених, виявляючи тих, хто потрапив у руки супротивника, і надаючи інформацію їхнім родинам.