01 червня 2020, 16:19

Мінцифра запускає чат-бот "Кіберпес" для боротьби з кібербулінгом

Прес-служба Мінцифри

Міністерство цифрової трансформації у співпраці та за інформаційної підтримки ЮНІСЕФ в Україні, Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот інструмент "Кіберпес", який розповість про механізми дій для дітей, батьків, вчителів у випадку кібербулінгу. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Михайло Федоров координуватиме захист дітей від насильства в інтернеті".

Про це повідомляє прес-служба Мінцифри.

Як зазначається, інтерактивний бот у Telegram і Viber допоможе швидко та доступно дізнатись, як можна самостійно видалити образливі матеріали з платформ соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

Так, простим натисканням кнопок можна знайти інформацію про:

  • Що таке "кібербулінг"? Які бувають його види?
  • Як визначити контент, що містить кібербулінгом?
  • Що робити, якщо Вас кібербулять?
  • Як повідомити платформу та видалити контент, що містить кібербулінг?
  • Як попередити кібербулінг?
  • Як не бути кібербулером?

Випуск чат-боту - це лише перший крок до створення комплексного інструменту захисту дітей від кібербулінгу онлайн та отримання комплексних послуг для скарг на кібербулінг-матеріали. 

Голова ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер так прокоментувала запуск чат-боту: "За даними ЮНІСЕФ третина опитаних підлітків в Україні ставала жертвами онлайн-булінгу, а кожен п’ятий був змушений пропускати через це шкільні заняття. В Україні більше половини молодих людей вважає, що проблему кібербулінгу може вирішити сама молодь. Тому один із ключових висновків, які можна зробити з отриманих відповідей, - необхідно активно залучати молодь і дітей та налагоджувати з ними партнерство".  

Державний експерт Директорату дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України Оксана Савицька додала: "Під час карантину левову частку свого часу діти проводять в мережі, а тому особливо потребують зручного і швидкого механізму реагування та отримання допомоги у разі, коли підозрюють про вчинення протиправних дій проти них. Додаток, розроблений Мінцифрою, безумовно відповідає викликам часу та є зручним для користування. МОН підтримує цю ініціативу та сприятиме інформуванню батьків та дітей про цей сервіс".

Нагадаємо, в Україні запрацювала комплексна послуга для підлітків ID-14.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати