Литва оскаржила вирок Європейського суду з прав людини у справі таємної в’язниці ЦРУ на литовській території.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, наприкінці травня ЄСПЛ постановив, що Румунія та Литва у 2004-2006 роках брали участь у програмі таємних в’язниць ЦРУ і допускали «нелюдське поводження» з в’язнями та інші випадки порушення прав людини.
Читайте також: «Україна - у списку країн з найбільшою кількістю нових справ в ЄСПЛ».
Спочатку литовський уряд поінформував, що не буде оскаржувати цей вирок, бо, як було зазначено, для цього немає «жодних правових критеріїв». Однак минулого тижня прем‘єр-міністр Саулюс Скверняліс повідомив, що уряд змінив своє рішення щодо остаточної позиції.
На його думку Литва повинна зберігати послідовність і підтримувати сформовану раніше позицію, додавши, що розслідування, яке проводить Литва, не підтверджує обставин, представлених Європейським судом з прав людини.
Скарги до ЄСПЛ у 2011 та 2012 році внесли двоє в’язнів американської в’язниці в Ґуантанамо, котрі стверджують, що їх утримували у таємних центрах ЦРУ на території Румунії і Литви. «Участь Литви у програмі таємних центрів ЦРУ допровадила до численних випадків порушення прав людини», – йшлося у вироку ЄСПЛ.
Скаргу на Литву подав Абу Зубайда. Палестинець, який народився у Саудівській Аравії, який під час арешту американською владою у Пакистані вважався одним з головних членів Аль-Каїди. За його словами, у в’язниці в Литві він перебував понад рік.
Після оголошення вироку ЄСПЛ президент Даля Грибаускайте заявила, що Литва мусить виконати негативне для країни рішення та виплатити Абу Зубайді компенсацію у розмірі 130 тисяч євро.
Повідомляється, що у Литві таємна в’язниця ЦРУ нібито працювала від вересня 2004 року до листопада 2005 року у місцевості за 10 км від Вільнюса. Її розгорнули в одному з будинків на території кінного центру, де були створені тюремні камери та спеціальні приміщення для допиту.
Литва не підтвердила, що на її території працювала в’язниця ЦРУ. У 2009 році сеймовий комітет, що вивчав це питання, не встановив факту ув’язнення осіб, затриманих ЦРУ, хоча визнав, що умови для цього були.
У 2014 році цим питанням займається Генеральна прокуратура Литви. Розслідування поки не завершене.
За інформацією Польського Радіо.