10 вересня 2020, 17:58

Квартира в новобудові: що треба знати перед купівлею?

Прес-служба Міністерства Юстиції України

Про те, як не натрапити на шахраїв та вчасно оцінити усі ризики, ознайомтеся в консультації Відділу розгляду скарг у сфері державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За матеріалами прес-служби Міністерства Юстиції України.

Читайте також: "Як законно придбати підвал або горище, - Департамент містобудування".

Про це інформує прес-служба Міністерства Юстиції України.

В Україні більшість людей все частіше стали обирати для себе новобудови.

Адже під час купівлі новобудови, існують деякі переваги, такі як:

 • оформлення покупця, як першого власника квартири;
 • можливість перепланування квартири;
 • значно нижча ціна, адже об’єкт знаходиться ще в стадії будівництва.

Проте крім вищенаведених переваг, існує багато ризиків, які необхідно враховувати під час складання та підписання документів для купівлі новобудови.

Тому, перш ніж підписувати будь-які документи, покупець повинен ретельно все перевірити, адже зазвичай всі запропоновані покупцю документи  не передбачають реальної відповідальності забудовника і відповідно всі ризики несе покупець.

Щоб не потрапити до рук шахраїв потрібно перевірити декілька основних критеріїв.

Одним з основних критеріїв є репутація забудовника.

Репутація забудовника може бути перевірена наступними способами:

 • попередні проекти, наявність житлових будинків, уже зданих в експлуатацію (офіційні джерела). Відомості про стаж роботи фірми на ринку нерухомості, фізичну та юридичну адресу, контактні телефони, нові та реалізовані проекти можна дізнатися на офіційному сайті БК;
 • інформація, чи виступав забудовник фігурантом судових справ (реєстр судових рішень);
 • відгуки в мережі Інтернеті.

Інформація про забудовника повинна бути загальнодоступною та змістовною, адже відкритість – основна ознака надійності.

Важливо звернути увагу на дозвільну документацію, адже для кожного об’єкту будівництва повинна бути наявна оформлена та погоджена документація, а саме:

 • дозвільна документація щодо будівництва об’єкта (декларація про початок будівництва);
 • документи на земельну ділянку, де ведеться будівництво;
 • установчі документи компанії, з якою пропонується підписати договір та документи на особу, яка буде його підписувати зі сторони забудовника;
 • безпосередньо зразок договору для ознайомлення перед підписанням (дозволяє проконсультуватися з юристом щодо його умов).

Якщо відсутні хоча б один із зазначених документів, варто відмовитись від купівлі такого об’єкту, оскільки ризик є занадто високим.

Не менш важливими є істотні умови договору, адже угода про купівлю квартири в новобудові може складатися із декількох договорів, але незалежно від їх кількості мають бути передбачені наступні моменти, що є важливими для покупця:

 • строк закінчення будівельних робіт та введення в експлуатацію, що має бути прогартований відповідальністю за його порушення зі сторони забудовника;
 • закріплення за покупцем квартири з відповідними параметрами;
 • можливість повернення коштів у короткі строки у разі невиконання забудовником його обов’язків або відмови покупця від квартири (на практиці цей строк дуже великий і дає можливість забудовнику користуватися чужими коштами).

Статтею 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність» передбачено, що інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, може здійснюватися виключно через:

 • фонди фінансування будівництва
 • фонди операцій з нерухомістю
 • інститути спільного інвестування

Зокрема, це також можливо шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва.

Перелічені способи інвестування є законними, але, на жаль, мають деякі ризики. Зазвичай фонди фінансування будівництва не гарантують раціонального використання коштів і добросовісного виконання забудовником узятих зобов’язань.

Крім зазначених законних способів інвестування, існують інші «схеми», наприклад, укладення попереднього договору купівлі-продажу.

Укладення таких угод є дуже ризикованим, і можливим тільки при повній довірі до забудовника виходячи з наступного:

 • квартири з параметрами, передбаченими в договорі, може просто не виявитись у зданому в експлуатацію будинку;
 • забудовник або посередник згодом може передумати підписувати основний договір і юридичного механізму примусити його виконати обіцянку не існує. Крім того, як правило є "розмитою" дата або подія підписання основного договору;
 • на одну квартиру може бути підписано декілька попередніх договорів – у такому разі покупцеві не допоможе навіть нотаріальне завірення договору.

Отже, важливим є з’ясування схеми інвестування і наявність або відсутність відповідних юридичних ризиків, пов’язаних із нею.

В будь-якому разі приймаючи рішення купити нерухомість варто прагматично підходити до з’ясування всіх обставин і не звертати уваги на обіцянки забудовника, низькі ціни чи красиво оформлений сайт вподобаного Вами будинку.

Важливими є лише ретельно проаналізовані документи і інформація, в чому може допомогти супровід кваліфікованого юриста.

Нагадаємо, Раді пропонують збільшити штрафи за порушення правил поводження із тваринами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати