08 квітня 2022, 19:05

«Країна-агресор не має права на збереження повного судового імунітету», — голова ВС

Як забезпечити право громадян на правосуддя та зберегти безпеку суддів та працівників суду? Як адвокатам здійснювати представництво інтересів? Як змінилося судочинство під час війни? Усе це ми обговорювали під час онлайн-зустрічі з головою Верховного Суду Всеволодом Князєвим, яка відбулася 8 квітня під модеруванням президентки Асоціації правників України, керуючої партнерки юридичної групи LCF Анни Огренчук та віце-президента Асоціації правників України, керуючого партнера ЮК MORIS Андрія Романчука


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


АПУ ВС

«Сьогоднішні умови — це виклик для всіх, у т.ч. для судової системи. З одного боку, ми повинні забезпечити право на правову допомогу, а з іншого — маємо дбати про безпеку. На даний момент 50 судових установ знаходиться на непідконтрольних Україні територіях, 70 — у зоні активних бойових дій. Головне завдання — знайти баланс та обговорити питання, які турбують як правників, так і суддів», — сказала у вступному слові Анна Огренчук.

Андрій Романчук додав, що потрібно створити систему реагування на виклики на час війни і після неї. «Незважаючи на кризову ситуацію, за опитуванням АПУ, приблизно 30% юридичних компаній припинили роботу, 70% юристів волонтерять і надають правову допомогу pro bono. Серед учасників сьогоднішнього заходу багато працівників судів, адвокатів, інхаузів, яким потрібне розуміння особливостей судочинства під час війни», — зазначив пан Андрій.

Зміна територіальної підсудності

У своєму виступі Всеволод Князєв, перш за все, розповів про зміну територіальної підсудності. Він зазначив, що з окупованих територій намагалися вивести всі судові справи, проте не скрізь була така можливість. Передача підсудності означає перерозподіл матеріалів справ і її розгляд з початку. У випадку, коли матеріали справи не збереглися, але вона вже була розглянута та винесене рішення першої інстанції, можливе відновлення судового провадження, подання апеляційної скарги тощо. У випадку втрати матеріалів справи, якщо не було ухвалене рішення, мають подаватися нові позови до суду, за яким визначено територіальну підсудність. Зміна підсудності означає, що той суд, у якому була справа, не може розглядати її знову, треба чекати зміни територіальної підсудності і звертатися вже до визначеного суду.

Питання відсутності ВРП

Відкриття кримінальних проваджень щодо суддів, їх відсторонення, звільнення суддів, які хочуть піти у відставку, звільнення по досягненню 65 років, притягнення до дисциплінарної відповідальності — це лише деякі повноваження ВРП, яка на даний момент не може виконувати свої обов’язки. У зв’язку з цим напрацьовано 3 варіанти рішення:

1. Передати ці питання на розгляд палати ВРП, не змінюючи Конституцію, проте шляхом внесення змін до Закону «Про Вищу раду правосуддя».

2. Створити спеціальний дисциплінарний орган.

3. Спростити процедури проведення з’їздів суддів, щоб відновити склад ВРП.

«Народні депутати розуміють нагальність потреби відновлення ВРП, тому це питання має бути вирішене протягом 2 тижнів», — зазначив голова ВС.

Суди в зоні активних бойових дій

«У судах в зоні бойових дій часті випадки розграбування, викрадення техніки та зруйнування будівель. Для початку роботи цих судів треба відновлювати матеріально-технічне забезпечення, передбачити безпеку працівників. Пошук фінансування для відновлення судів зараз виглядає дуже складно, адже на час війни значно скоротилося фінансування судової системи. Наприклад, 12% знято з фонду для виплати заробітних плат, 500 млн грн — з ВС. Проте є й хороші новини: наступного тижня буде видано розпорядження про відновлення судочинства в північних регіонах», — зазначив Всеволод Князєв.

Оцінка збитків, завданих судам

Наразі чіткої та точної цифри немає, проте за попередніми даними, 40 судів пошкоджені, а 4 повністю знищені. Попередньо необхідна для відновлення приміщень судів сума досягає мільярдів гривень.

Доступ до ЄРДСР та правової бази Верховного Суду

За дорученням голови ВС доступ до ЄРДСР був відключений, адже існує загроза отримання доступу до нього російських окупантів, особливо в судах на окупованих територіях. Незважаючи на це, судді мають доступ до реєстру для розгляду справ та винесення рішень. Непросте питання доступу до правової бази ВС, адже всі мобільні додатки працювали на даних реєстру, тож поки що вони не зможуть надавати актуальні позиції ВС. Постанови судів, винесені до 24 лютого, мають бути у відкритому доступі.

Переведення та відрядження

У понеділок, 11 квітня на сайті ВС з’явиться розпорядження щодо відрядження суддів. Перш за все, це стосується судів у зоні активних бойових дій. Їх працівники будуть відряджені у ті суди, куди змінено територіальну підсудність. Заяви на переведення працівників будуть прийматися в онлайн-форматі. Для посилення роботи судів можливе також переведення в райони, де не здійснюється судочинство або відсутня необхідна кількість суддів.

З початку війни було прийняте рішення про перенесення 125 судів. Суди, де збереглися приміщення, поки що не переносяться. Проте, наприклад, Харківський апеляційний суд, приміщення якого повністю зруйноване, був перенесений. Водночас перенесення судів з Херсонської та Луганської областей наразі не буде ефективним.

Поновлення строків подання процесуальних документів

Воєнний час є поважною причиною для поновлення строків, але, за словами Всеволода Князєва, не все так однозначно. Кожен суддя буде приймати рішення індивідуально з огляду на обставини та матеріали справи. Строки подачі документів та розгляду справ мають бути розумними.

Тенденція зменшення кількості випадків звернення до суду

За непрямим методом обрахунку, наразі надходить на 10% менше судового збору, ніж було отримано протягом такого ж місяця у мирний час, тобто кількість справ, які отримують суди, зменшилася в 10 разів, незважаючи на те, що окружні та районні суди працюють, суди Києва фактично не зупиняли роботу. Відновлення розгляду цивільних та господарських справ на «спокійних» територіях має відбуватися без значних проблем.

Військове правосуддя

Станом на сьогодні є необхідність створення військових судів, проте це не так просто. адже для цього треба знайти матеріальне забезпечення, кадри, а відсутність робочих ВРП та ВККС тільки ускладнить цей процес. Тому малоймовірно, що на території України будуть створені військові суди. а в мирний час необхідність у їх функціонуванні відпаде.

Відшкодування збитків, завданих російською агресію, в національних судових інстанціях

Активи росії можуть стати частиною ресурсів для відновлення та відшкодування збитків, завданих збройною агресією. «Країна-агресор не має права на збереження повного судового імунітету, тому ці справи розглядатимуться українськими національними судами», — підкреслив голова ВС.

Припинення співпраці на ринку рф

Багато компаній та підприємств не просто закривають свої офіси в москві, а й повністю припиняють роботу на ринку агресора. Українські судді мають ініціативу відмовитися від обслуговування та виплати зарплат у банку з іноземними інвестиціями, який продовжує працювати в росії. Доля підприємств, які далі працюють з рф, за законопроєктом буде вирішуватися або судами, або РНБО.

Воєнні злочини за ст. 438 КК України

З 2014 р. за цією статтею було винесено 2–3 вироки. Через 1–2 місяці такі справи будуть все частіше надходити до судів, і вироків за цими справами буде багато. Наразі вирішуються питання досудового слідства, тому готових матеріалів справ з підозрами ще немає.

Доля справ, що містять державну таємницю

За словами Всеволода Князєва, на окупованих територіях з такими справами була проведена спеціальна процедура, передбачена нормативними актами. На неокупованих територіях документи збережені, тому справи будуть надалі розглядатися.

Законодавчі ініціативи у сфері правосуддя

Законопроєкт щодо дистанційного розгляду справ поки що не підтримується народними депутатами. Проте вже є розуміння розширення спрощеного провадження та запровадження письмового провадження для більшої категорії справ.

Співпраця

Всеволод Князєв долучений до збору доказів російських воєнних злочинів. Для керівників усіх судів, правоохоронних органів та прокуратури створено групу, в яку скидаються дані та фотографії, що направляють до Мін’юсту. Також судді ВС співпрацюють з міжнародними організаціями у напрямку міжнародного гуманітарного права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати