05 березня 2019, 10:33

Інвестиційний договір може бути підставою виникнення зобов'язань як майнового, так і грошового характеру, - ВС

Прес-служба Верховного Суду

Інвестиційний договір як окремий вид цивільно-правових договорів може містити положення різних видів цивільно-правових договорів залежно від предмета й цілей інвестування (договору про спільну діяльність, капітального будівництва, кредитування, купівлі-продажу, довірчого управління майном). Отже, зазначений договір передбачає як грошові, так майнові права (обов’язки) сторін договору.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Читайте також: "Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в умовах, передбачених законом, - ВС".

Суди попередніх інстанцій встановили, що у провадженні місцевого суду перебуває справа про банкрутство ТОВ "Південбуд", порушена в загальному порядку, передбаченому Законом України від 14 травня 1992 р. №2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Інвестори звернулися до цього ж суду із заявами про грошову вимогу до боржника і просили визнати ці грошові вимоги та включити їх до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Південбуд". Вони уклали з ТОВ "Південбуд" інвестиційні договори, предметом яких є інвестування будівництва квартир, що будується на замовлення ТОВ "Південбуд", з метою отримання у власність квартир відповідно до зазначених договорів. Боржник своїх зобов’язань за цими договорами не виконав, а строк закінчення будівництва сплинув.

Так, підставою передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду є існування виключної правової проблеми, яка полягає у відсутності єдиного підходу до вирішення спорів та встановлення правової природи вимог (грошових або майнових), які виникають у справах про банкрутство, щодо звернення фізичних осіб - вкладників (інвесторів) у справі про банкрутство забудовника, тоді як укладені між боржником та кредитором інвестиційні договори продовжують діяти і щодо боржника ще не введено ліквідаційної процедури у справі про банкрутство.

Як зазначається, спеціальний Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" регулює правовідносини грошового характеру та пов’язує можливість участі особи у справі про банкрутство в статусі кредитора за наявності в неї вимог до боржника саме грошового характеру.

Читайте також: "Нацбезпека та права людини в аеропортах: ЄСПЛ про межі втручання у приватне життя".

У результаті ВП ВС не погодилася з висновками судів попередніх інстанцій про те, що внаслідок укладення інвестиційного договору між боржником та скаржниками виникли виключно майнові зобов’язання, а їхні вимоги мають речово-правовий характер. Це спростовується як змістом заяв про визнання вимог, так і аналізом норм права про правову природу інвестиційного договору, який поєднує положення низки різних договорів, передбачених Цивільним кодексом України, та може бути підставою виникнення у його сторін також грошових зобов’язань.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати