24 квітня 2019, 11:14

ЄСПЛ зобов’язав Україну сплатити 2500 євро за неналежне доказування вини особи

"ECHR: Ukrainian Aspect"

Під час розгляду скарги на вирок суд вирішив не допитувати ще раз ключового свідка, який спочатку відмовився від показань, але згодом відкликав цю заяву.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ситуацію крізь призму Конвенції розглядав ЄСПЛ у рішенні у справі "Бондар проти України" (заява №18895/08), зазначив "ECHR: Ukrainian Aspect".

Читайте також: "Коли Конвенція мігранта не захищає, - ЄСПЛ".

Як зазначається, Михайло Бондар був заарештований за підозрою у вбивстві. Попри зізнання, він був звільнений, коли суддя виявив, що проти нього було недостатньо доказів. Згодом один свідок повідомив, що бачив Бондара на задньому дворі жертви з кров’ю на руках приблизно в час вбивства. Також були свідчення інших осіб, яким пан Бондар начебто зізнавався у вчиненні злочину. Розслідування було відновлене і Бондар був знову заарештований, коли з’явилися нові докази від іншого свідка, яка повідомила, що підозрюваний зізнався їй у вбивстві, коли вони мешкали в одному селі.

Зрештою Бондар був визнаний винним у вбивстві і засуджений до 13 років ув’язнення. Суд першої інстанції посилався на заяви п’яти свідків на досудовому слідстві і їх перехресний допит у суді.

При цьому Михайло Бондар оскаржував вирок на тій підставі, що свідок відмовилася від своїх свідчень під тиском, але свідок відкликала свою відмову. Втім, суд відмовився знову викликати її. Верховний Суд підтвердив рішення суду першої інстанції. Клопотання Бондара про відновлення провадження також не було задоволене.

Посилаючись, зокрема, на ч. 1 та п. "d" ч. 3 ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд і право на присутність та допит свідків) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод пан Бондар звернувся до ЄСПЛ, стверджуючи, що провадження проти нього було несправедливим, оскільки суди посилалися на його зізнання, отримане під примусом, і вони не викликали знову ключового свідка.

Читайте також: "Чому принцип правової визначеності обмежує право на суд".

У результаті суд у Страсбурзі погодився із доводами заявника в частині способу, у який національні суди використали в якості доказів показання ключового свідка та призначив справедливу сатисфакцію моральної шкоди у розмірі 2500 євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Бондар проти України" (заява №18895/08) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися тут.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати