29 липня 2020, 10:30

ЄСПЛ визнав порушення Україною прав мігранта під час його депортації зі Словаччини до Афганістану

ECHR. Ukrainian Aspect

Тримання під вартою незаконних мігрантів, відсутність належного розгляду заяв про надання притулку та ризиків, з якими вони можуть зіткнутися на батьківщині становлять порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ЄСПЛ: коли відмова суду допитати свідків обвинувачення не порушує Конвенції".

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі "M.S. проти Словаччини та України" (№ 17189/11), передає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Зазначається, що M.S. залишив Афганістан у травні 2010 року після вбивства його батька, який працював в Департаменті національної безпеки країни. Він в’їхав в Україну на початку липня 2010 року. У вересні прикордонна поліція Словаччини заарештувала його під час незаконного перетину території Словаччини. Його допитали, був наданий перекладач зі словацької на англійську, а потім афганський мігрант перекладав з англійської мови на пушту. Згідно з протоколом допиту M.S. не мав намір подавати заяву про надання притулку в Словаччині, а поїхати далі до Західної Європи.

Словаччиною було прийнято рішення про його висилку до України і наступного дня він був переданий органам влади України та поміщений в установу тимчасового утримання.

Зокрема, український суд ухвалив рішення про його висилку з України та тримання під вартою до цього моменту. M.S. перевели до установи для тимчасового розміщення іноземних громадян та осіб без громадянства до того, як в кінцевому підсумку його вислали в Кабул у березні 2011 року. Він подавав заяву про надання притулку до українських міграційних органів стверджуючи, що боявся переслідування у випадку повернення в Афганістан. Проте цей запит був відхилений, оскільки M.S. не відповідав статусу біженця відповідно до національного законодавства та Конвенції про статус біженців.

Зараз M.S. мешкає в Афганістані і стверджує, що змушений часто міняти місце проживання через побоювання дій осіб, які вбили його батька.

Також афганець подав кілька скарг до Європейського суду з прав людини. Відповідно до статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) та статті 5§2 та 4 (право негайно бути повідомленим про причини арешту / право на законність затримання, встановлену судом без зволікань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод він стверджував, що його вислали в Афганістан без належного розгляду його заяви про надання притулку та ризиків, з якими він стикався, а також те, що його не повідомили про причини тримання під вартою в Україні.

Так, ЄСПЛ оголосив скарги проти Словаччини неприйнятними. А от претензії до України виявилися обгрунтованими. Суд констатував порушення ст.ст. 3, 5§1 та 4 (d) та наказав сплатити заявникові 2,3 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "M.S. проти Словаччини та України" (№ 17189/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, футболку з "принтом" поліцейського чобота ЄСПЛ оцінив у € 4,5 тис.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати