16 грудня 2020, 11:17

ЄСПЛ установив порушення Конвенції під час націоналізації комерційного банку

Справа "Project-Trade d.o.o. проти Хорватії"

ECHR. Ukrainian Aspect

Націоналізація банку – складний і неоднозначний (з точки зору забезпечення дотримання прав людини) процес. Особливо враховуючи той факт, що опонентом акціонерів, яких фактично позбавляють власності, є уряд країни. У такому випадку останньою надією залишається Страсбург.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Чоловік довів через ЄСПЛ, що рушниця для підводного полювання не є зброєю".

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі "Project-Trade d.o.o. проти Хорватії" (№ 1920/14), повідомляє інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Як зазначається, у 1999 році Нацбанк призначив тимчасового адміністратора до приватного акціонерного товариства "Хорватський банк" та запропонував уряду процес відновлення та реструктуризації. Уряд погодився із цією пропозицією та в рамках існуючих процедур анулював усі акції, якими володіли акціонери банку, зокрема і компанія Project-Trade d.o.o.

Повноваження керівних органів банку та права акціонерів також були анульовані. Банк випустив нові акції на ім’я державного агентства, відповідального за процес відновлення.

П’ять акціонерів банку подали заяви до Конституційного суду для перегляду відповідності такого рішення законодавству країни. Але в 2003 році суд припинив провадження, оскільки законодавство, на якому було засноване  рішення уряду, тим часом було скасоване.

У цьому ж році Project-Trade d.o.o. подала цивільний позов проти банку та державного агентства стверджуючи, що рішення уряду було необґрунтованим з економічної точки зору, а також те, що законодавчі вимоги не були дотримані. В лютому 2006 року суд першої інстанції відхилив позов. Суд констатував, існуючі акції банку були анульовані, а нові емітовані акції належали державному агентству. Оскарження цього рішення успіху не мало.

Тоді компанія звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6§1 (право на справедливий судовий розгляд, право на доступ до суду) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 1 Протоколу 1 (захист власності) Конвенції Project-Trade d.o.o. скаржилася на позбавлення її акцій в Хорватському банку після рішення уряду про його реструктуризацію та відновлення, на відсутність доступу до національних судів для скарги у зв’язку з цим, а також на надмірну тривалість провадження.

Так, суд у Страсбурзі констатував порушення за цими претензіями, але відхилив вимогу справедливої сатисфакції компанії-заявника.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Project-Trade d.o.o. проти Хорватії" (№ 1920/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, шкоду від сусідства з відділком поліції ЄСПЛ оцінив у € 5 тис.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати