Авіакатастрофа, внаслідок якої гинуть люди, завжди тягне за собою розслідування, у якому часто не зацікавлені ні виробник, ні власник. Тож родичам потерпілих вкрай складно домагатися справедливості у національних судах.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Коли в суді залишився один суддя: питання забезпечення неупередженості у практиці ЄСПЛ".
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі "Грейс Гонсалес проти Іспанії" (№ 65107/16), повідомляє інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".
Зазначається, що у березні 2011 року під час гасіння лісової пожежі в провінції Теруель сталася катастрофа з вертольотом, внаслідок якої загинули шість пожежників.
Зокрема, правоохоронці відкрили кримінальне провадження, а органи цивільної авіації розпочали технічне розслідування. Останнє завершилося у 2014 році звітом, згідно з яким причиною катастрофи називалося непровдення інспекції одного з агрегатів вертольоту.
Цього ж року слідчий суддя ухвалив рішення про закриття кримінальної справи через відсутність складу злочину. Але Асоціація комерційних пілотів, захищаючи власні інтереси, подала апеляцію і рішення було скасоване. Справу поновили, відкривши провадження проти компанії-виробника та постачальника вузла, який вийшов з ладу.
Асоціація пілотів також наполягала, аби правоохоронці також розслідували власника та експлуатуючої організації.
Але суд припинив провадження, ставши на сторону прокуратури, яка заявляла, що в авіаційної служби не було якоїсь іншої суттєвої інформації, що могла б бути доказом у справі.
Дружина одного із загиблих Роза Грейс Гонсалес намагалася оскаржити такі рішення, але безуспішно.
Тоді вона звернулся до ЄСПЛ. Посилаючись на ст. 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, жінка стверджувала, що вона потрапила в несприятливе процесуальне становище наодинці з прокурором в апеляційному провадженні у її справі. Їй не була надана можливість оскаржити позицію прокуратури або висунути аргументи для відновлення провадження.
Так, суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій.
З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Грейс Гонсалес проти Іспанії" (№ 65107/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, ЄСПЛ вперше застосував доктрину плодів отруєного дерева до інформації від приватних осіб.