28 березня 2025, 17:18

CMS European M&A Study 2025 — Курс на відновлення ринку

CMS

Міжнародна юридична фірма CMS, практика корпоративного права/M&A якої є однією з найбільших у Європі, опублікувала 17-те видання CMS European M&A Study 2025, яке пропонує ексклюзивні інсайти про динаміку ситуації на ринку. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дослідження відображає думки 330 учасників ринку корпоративних трансакцій і прямих інвестицій із Європи, Північної Америки, Південної Америки та Азійсько-Тихоокеанського регіону щодо їхніх очікувань на наступний рік.

Дослідження базується на даних, отриманих у результаті аналізу 582 приватних угод M&A у 27 європейських юрисдикціях. Дослідження висвітлює, як інвестори діють в умовах геополітичної невизначеності, мінливого регуляторного регулювання та сприятливішого для покупців ринку.

Ключові тенденції на ринку: стійкість M&A в умовах мінливого політичного та економічного клімату

Попри поточні політичні та економічні виклики, M&A активність у 2024 році залишалася високою, а складність структурування угод помітно зросла. Майже дві третини респондентів очікують збільшення кількості угод M&A у Європі протягом наступних 12 місяців, що кардинально відрізняється від результатів минулорічного дослідження, коли лише 3% респондентів прогнозували значне зростання.

Загалом, 50% респондентів вважають сектор ТМТ найперспективнішим напрямком для зростання M&A активності в Європі протягом наступних 12 місяців. Друге місце з великим відривом зайняв енергетичний сектор.

Ключові висновки та результати дослідження:

1. Вартість і кількість трансакцій: балансування посередині

Після зміщення фокусу на менші угоди наприкінці 2022 — на початку 2023 року, у 2024 році покупці й продавці знову концентрують свої зусилля на великих угодах, що є ознакою поступового повернення впевненості на ринок.

2. Ціноутворення та структурування: покупці грають жорстко для захисту ціни угоди 

Дослідження виявило тенденцію до buyer-friendly структурування угод: зокрема збільшення використання механізму коригування купівельної ціни (purchase price adjustments) відображає прагнення покупців до забезпечення власної фінансової безпеки на тлі ринкових коливань. 

Також набув більшої популярності механізм відкладеної оплати покупної ціни (earn-outs), особливо в політично чутливих секторах, таких як енергетика та технології, де регуляторна невизначеність є ключовим фактором занепокоєння.

Механізм істотних негативних змін (material adverse change) застосовується дедалі частіше, особливо в трансакціях у секторах, що піддаються впливу політичних змін або втручанню регуляторних органів.

Покупці також наполягали на довших строках позовної давності щодо позовів через порушення гарантій (warranties). Однак це компенсувалося зростанням використання механізму страхування відповідальності за порушення гарантій (W&I insurance) на 8% порівняно з попереднім роком. Лідером цієї тенденції є Велика Британія, де страхування відіграє вирішальну роль у стратегіях зменшення ризиків. 

3. ESG та штучний інтелект: теорія й реальність в M&A

Незважаючи на збільшення уваги до регулювання у сфері ESG, ці питання залишаються другорядним пріоритетом при структуруванні угод. Водночас 91% респондентів очікують, що зростання уваги до питань ESG в угодах зростатиме.

Штучний інтелект проникає дедалі глибше: у 32% юридичного програмного забезпечення (legal tech applications), застосовуваного під час структурування угод M&A, використовуються ШІ-інструменти. Зростаюче значення ШІ підкреслюється набуттям чинності Законом Європейського Союзу про штучний інтелект (European Union’s AI Act) у серпні 2024 року та його поступовим застосуванням із лютого 2025 року.

4. Геополітичні та економічні фактори

Порівняно з попередніми роками, менше респондентів вважають війну в Україні (12%) або політичну нестабільність у Східній Європі (14%) серйозними перешкодами для M&A. Незважаючи на війну, що триває, Україна залишається в центрі уваги європейського ринку M&A. Загалом, значне збільшення кількості угод в Україні свідчить про стійкість її економіки та привабливість для інвесторів навіть під час війни. Найбільш активними секторами для інвестицій в Україні є телекомунікації та ІТ, нерухомість і будівництво, гірничодобувна промисловість, енергетика та комунальні послуги, а також логістика.

Погляд у майбутнє: впевненість на ринку, який розвивається

Зі стабілізацією обсягу угод M&A і покращенням ситуації на боргових ринках, 2025 рік має принести нові можливості для стратегічних інвесторів. Однак покупці повинні залишатися гнучкими, шукаючи оптимальне співвідношення між ринковим оптимізмом і посиленою юридичною перевіркою та обізнаністю в регуляторних питаннях.

Із повним текстом CMS European M&A Study 2025 можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати