13 жовтня 2020, 9:00

Брюсселю набридло вводити в оману: кінець веганських гамбургерів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Європейський парламент через тиждень має проголосувати за поправку, яка заборонить еквівалентам рослин використовувати назви, характерні для м'ясних продуктів. Ухвалення поправки означатиме, що рослинну продукцію не можна буде називати паштетами, бургерами, шинкою або ковбасою. Поправка також торкнеться еквівалентів молочних продуктів, аналогічні заборони будуть застосовуватися до таких слів, як сир, творог і т. п. Протягом декількох років аналогічні правила вже застосовувалися до слів: молоко, масло, вершки і т. п. В результаті овочеві напої з рису, мигдалю або вівса носять різні назви. Виробник рослинних продуктів Upfield попереджає, що парламент, як очікується, 19-22 жовтня проголосує за поправки 171 до Постанови 1308.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Уроки GRUYERE: чому в США не вдалось захистити географічне зазначення"

Саме голосування є результатом тиску з боку лобі виробників м'яса, які намагаються боротися з новою конкуренцією, силу якої вони вже починають відчувати і цінувати. Ухвалення таких поправок, очевидно, створить проблеми для виробників рослинної продукції, оскільки це вимагає ребрендінгу, перейменування і розробки нових етикеток. Адже, погодьтеся, іноді буває складно визначити природу продукту одним словом, яке використовується в даний час. Ці назви вже стали звичними і популярними.

«Ми не можемо серйозно ставитися до скарг виробників м'яса на те, що споживачів вводять в оману таким чином, тому що відразу видно, що рослинний продукт зовсім не схожий на м'ясний, а в магазинах вони не є сусідами один з одним. Це нечесна боротьба з конкуренцією», - вважає один з виробників рослинної продукції-замінника молока.

За оцінками Nielsen, наприклад, поляки вже витрачають більше 400 млн злотих на рік тільки на паштети на рослинній основі, молоко або готові страви, і ринок швидко зростає. Це не просто декларації: в 2019 році споживання м'яса знизилося на 1,4 кг на людину. Пропозиція замінників означає, що тренд цього року може бути ще більш чітким. Споживання м'яса на людину в 2019 році знизилося на 2,3%, до 61 кг, - повідомили в Центральному статистичному управлінні. Тенденція до обмеження його споживання, про яку вже заявили 2-3 млн чоловік, стає все більш помітною на ринку і впливає на те, що йде на полицях магазинів. Беручи до уваги додаткову мотивацію для подальших обмежень, викликану ізоляцією під час пандемії і повідомленнями про ризики, пов'язані з промисловим тваринництвом, можна очікувати, що дані за 2020 рік принесуть подальші зміни в раціоні харчування

Законодавча пропозиція вже ставиться під сумнів по всій Європі, і ProVeg International, організація з підвищення обізнаності про продукти харчування, проводить інформаційну кампанію і подала петицію проти заборони. Її тільки в перший день підписали понад 10 тисяч осіб.

Немає ніяких доказів того, що споживачів збивають з пантелику або вводять в оману нинішні назви рослинних продуктів. За словами представника ProVeg Polska, припущення, що споживачі не розуміють значення терміна «вегетаріанський бургер» і подібних виразів, є образою їх інтелекту. Використання термінів «веганські бургер» або «веганські ковбаси» необхідно для передачі інформації про органолептичних характеристиках, які шукають споживачі. «Vege Burger» чітко повідомляє, що продукт не містить м'яса, але вказує, який смак, текстуру або зовнішній вигляд продукту можна очікувати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати