20 травня 2020, 12:45

Бізнесу все ще бракує довіри у взаємодії з судами, - опитування ЕВА

Європейська Бізнес Асоціація

Бізнесу все ще бракує довіри у взаємодії з судами. Такими є висновки Судового індексу - експертного дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з Sayenko Kharenko NewLaw Firm.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "До 44,2% українців стикалися з корупційними практиками, - опитування".

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.

"Нова хвиля опитування за 2019 р. продемонструвала концептуальну незмінність оцінки стану судової системи в Україні з боку фахівців юридичної сфери та керівників членських компаній Асоціації. На жаль, це говорить про відсутність кроків вперед на зустріч перезавантаженню судової системи.

Так, інтегральний показник Судового індексу дещо знизився до 2,45 балів за пятибальною шкалою (2,48 балів у попередньому періоді). Відтак показник індексу перебуває у негативній площині протягом всієї історії дослідження з 2013 р.", - зазначили в ЄБА.

При цьому точкове погіршення продемонстрували усі складові елементи індексу. Традиційно найнижчою виявилася оцінка рівня довіри до судової системи з боку керівників компаній - 1,98 балів (2,01 у попередньому періоді). "Що не дивно, адже саме бізнес є фактичним клієнтом українського правосуддя, для якого важливими є щонайменше три складові - швидкість, якість та прозорість захисту порушених прав та інтересів. Навіть більше, можливість захистити себе через ефективні судові інститути відіграє важливе значення і для іноземних інвесторів, котрі тільки розглядають Україну як місце із перспективами для інвестицій.

Оцінка неупередженості судової системи зі сторони експертної спільноти склала 2,55 балів (2,58 у 2018 році), і найвищою виявилася середня оцінка факторів організації та діяльності судової системи - 2,83 бали (2,87 у минулій хвилі опитування)", - йдеться у дослідженні.

Так, серед факторів, що впливають на роботу судової системи, фахівці найкраще оцінили доступність судових рішень та судового захисту, кваліфікацію та професіоналізм суддів, а найгірше - строки прийняття судових рішень та рівень незалежності судової системи.

У розрізі спеціалізації судів, традиційно найкраще респонденти оцінили роботу господарських судів - 2,56 балів з 5 можливих. Тоді як і загальні, і адміністративні суди отримали від експертів по 2,40 балів.

До топ-факторів, що негативно впливають на довіру до судової гілки влади, експерти віднесли корупцію та хабарництво в рамках судового процесу, занадто високу завантаженість судів, що позначається на якості судового розгляду, а також довготривалість розгляду справ та підготовки рішень.

Читайте також: "Рада ратифікувала конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів".

Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, зазначила: "Після минулорічного хоча незначного, проте покращення настроїв керівників компаній та експертної спільноти, спостерігається певний регрес в оцінці роботи судової системи. Знову найнижчою виявилася оцінка довіри СЕО членських компаній Асоціації до українських судів. Ми бачимо певне погіршення настроїв після того, як анонсоване реформування судової системи було фактично поставлене на паузу. Ми маємо відновити довіру до нашої системи правосуддя, якщо хочемо, щоб в Україну приходили інвестори, та побудувати прозорі судові органи - це той обов’язковий мінімум, який потрібен для розвитку економіки та створення привабливого бізнес-клімату".

"Довіра до судової влади - це не просто цифри або індекси. Це довіра до країни, її здатності захистити справедливість, демократичні цінності та європейський шлях", - сказала Олена Сукманова, партнер, Sayenko Kharenko NewLaw Firm.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати