28 жовтня 2024, 12:09

Асоціація правників України провела XVII Форум із корпоративного права

25 жовтня 2024 року Асоціація правників України провела XVII Форум із корпоративного права, де учасники заходу обговорили актуальні питання корпоративного права. Крім цього, під час форуму експерти обмінялися досвідом із представниками державних органів, суддями, юристами та бізнесменами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відкрив захід Микола Стеценко, президент Асоціації правників України, керуючий партнер AVELLUM. Він вказав, що захід зібрав людей, яким не лише цікаво говорити про виклики, а й про досягнення. Він також розповів, що АПУ відкрила збір на допомогу правникам на фронті, а саме на сучасні гідрокостюми від ScubaPro та Waterproof для підрозділу «Химера». Вартість одного гідрокостюма – 37 000 грн (загальна потреба – 5 гідрокостюмів).

АПУ корпоративне

Питання держсектору

Перша сесія форуму мала назву: «Корпоративна реформа держсектору. Комунальний сектор наступний». Її співмодераторами були Микола Стеценко та Володимир Ігонін, партнер «Василь Кісіль і Партнери», заступник голови Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, член Ради директорів Професійної асоціації корпоративного управління.

АПУ корпоративне-1

У фокусі панелі обговорювалися такі питання:

  • реформа управління в державному секторі;
  • нова політика державної власності;
  • особливості корпоративного врядування в компаніях оборонного сектору;
  • корпоративне врядування в комунальному секторі за горизонтом: приватизація чи IPO державних компаній?

Максим Лібанов, член НКЦПФР, розповів про роботу комісії, зокрема детально торкнувся напряму європейської інтеграції. Він нагадав, що НКЦПФР є частиною загальноурядової команди, що веде переговори між Україною та Європейською комісією щодо повноцінного «об’єднання» двох законодавств – нашого та європейського. Так, скринінг українського законодавства відбудеться на початку наступного року, коли буде офіційно відкритий другий кластер переговорів.

Він наголосив, що є ряд задач щодо вдосконалення українського законодавства, оскільки існують певні прогалини. Так, є акти ЄС, які досі не імплементовані в Україні: зокрема, це вимоги щодо гендерної рівності в складі наглядових рад; питання щодо злиття та поглинання компаній; відсутній блок щодо реорганізації та трансформації компаній тощо.

Далі виступив Йосип Матлай, полковник юстиції заступник начальника управління – начальник відділу юридичного супроводження управління активами управління юридичного супроводження фінансово-господарської діяльності Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України. Він розповів, що фокус уваги міністерства, зокрема, спрямований на структуру, процеси та людей.

Зокрема, в Міноборони є три великих кластери підприємств: перші «прийшли у спадок» та мають великі активи, хоча й можуть бути збитковими; другі – це агенції закупівель та Державний оператор тилу (ДОТ), які займаються постачанням до всього війська; треті – господарські товариства, частки яких були примусово відчужені.

Крім цього, він наголосив, що основні зусилля міністерства спрямовані на забезпечення спроможності агенцій закупівель і реформування підприємств, які були раніше (це питання ефективності).

Юлія Землицька, радниця з питань реформування секторів інфраструктури Європейського банку реконструкції та розвитку (виступала онлайн), розповіла, чому для ЄБРР є важливим, зокрема, корпоративний сектор, вказавши, що питання корпоративного управління є важливим фактором забезпечення інтересів кредиторів.

Вона також розповіла про співпрацю Банку з Україною. Серед іншого, пані Землицька зазначила, що в ЄБРР бачать, що наша держава розуміє, навіщо та як володіє активами компаній; надають технічну допомогу уряду та компаніям, а також проводять діалог щодо питань корпоративного управління.

За її словами, проводиться й робота з Мінекономіки (зокрема, щодо права власності). «Україна дійсно рухається до змін», – вказала вона.

Крім цього, на панелі виступили Оляна Гордієнко, ексголова Наглядової ради ПАТ «Укрексімбанк», та Юлія Мінчева, керівниця Офісу підтримки доброчесності Миколаївської міської ради, яка, зокрема, розповіла про проблеми в місті в контексті питання корпоративного управління (з погляду комунального сектору). За її словами, важливим моментом є розуміння спрямованості роботи наглядової ради підприємства.

Інструменти та інвестиції

Друга сесія, яку модерував Михайло Лукашенко, партнер Aequo, стосувалася корпоративних інструментів венчурних інвестицій.

АПУ корпоративне-2

У фокусі панелі були такі питання:

  • чого потребує венчурна галузь зараз;
  • інвестувати прямо чи через іноземні юрисдикції;
  • як покращити інструменти венчурного інвестування;
  • практика венчурного інвестування в Україні.

Олексій Добронравов, Lеgal lead проєктного офісу Дія.City, розповів про те, як відбувалася робота Мінцифри над Дія.City. За його словами, ціль міністерства щодо стимулювання IT-галузі полягає у створенні найкращих умов, екосистеми для технологічних компаній (принаймні на території Європи).

Також він розповів, що в Дія.City наразі присутні 1415 резидентів, а загальна кількість фахівців – понад 90 000 осіб. Ключовим моментом у Дія.City для стартапів є зменшені податкові умови. Водночас стартапи також звертають увагу на такі моменти, як прозорі правила, дерегуляцію, нові напрями для свого розвитку.

Крім цього, Олексій Добронравов торкнувся питання особливостей залучення інвестицій як складника екосистеми. За його словами, Україна в Дія.City запровадила окремі елементи англійського права – зі свого боку європейська спільнота побачила, що наша держава готова займатися цим напрямом та вкладатися в технологічні компанії.

Василь Лютий, Genesis, Co-Chief Legal Officer; F1V, General Counsel, розповів про досвід роботи з українськими стартапами та перспективи венчурної галузі в Україні. За його словами, не всі стартапи можуть скористатися перевагами Дія.City, тому це є проблемою.

Важливим нюансом є вибір ринку, на які орієнтуються стартапи. Якщо взяти ринки США чи Європи, то, за словами Василя Лютого, не є логічним відкривати для роботи офіси в Україні. Також важливим є вибір юрисдикцій, що впливає на питання диктування умов компаніями.

Також на панелі виступили Антон Чорний, CEO GoIT, Михайло Стукало, Nezlamni Fund, Investment Analyst, який розповів про роботу фонду та напрями його діяльності (зокрема, допомога молодим стартапам), Денис Ніколаєнко, Oko Camera, Director & Founding Partner, який відзначив складну роботу керівника defence-tech стартапу, та Надія Васильєва, GP of Freedom Fund Venture Capital (виступала онлайн), яка також розповіла про діяльність фонду та наголосила на складнощах умов роботи для military-tech фондів у світі (зокрема, були дискусії про спрощення цих умов для них, але по факту цього й досі не відбулося).

Пані Васильєва виокремила питання інтелектуальної власності, вказавши, що у питанні венчурних інвестицій є складнощі з, наприклад, оформленням документів: венчури не інвестують в одного власника, між членами команди має бути базовий договір про співпрацю (хто та чим займається), а люди не розуміють, що авторське право та право про володіння – це різні речі.

Також вона наголосила на важливості підтримки юридичними компаніями венчурних фондів, вказавши, що такі компанії могли б допомагати фондам у заснуванні та подальшому веденні стартапів. Водночас Надія Васильєва зазначила про важливість підтримки держави, зокрема в підготовці людей у military секторі, оскільки в цьому напрямі не вистачає підприємців, людей, які б розуміли, як цей напрям працює.

Питання інвестицій

Третя сесія мала тему: «Приватні інвестиції». Її співмодераторками були Марія Орлик, керуюча партнерка Київського офісу CMS Reich - Rohrwig Hainz, голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, та Анна Погребна, партнерка INTEGRITES.

АПУ корпоративне-3

Альона Суміна, в.о. начальника управління з правових питань та регуляторної  політики ДУ «Офіс із залучення та підтримки інвестицій» (UkraineInvest) (виступала онлайн), детально розповіла про державні програми щодо залучення інвестицій та відповіла на запитання учасників заходу.

Марк МакНамі, співзасновник UBN Network, екскеруючий директор консалтингової компанії з політичних ризиків Frontierview у Лондоні та експерт зі Східної Європи, розповів про роботу компанії та плани бізнесів на 2025 рр.

Він вказав, що є певна невизначеність у компаній через, зокрема, війну. Потрібні не лише сценарії планування різних моделей, як буде розвиватися ринок, а і які можуть бути непередбачувані обставини.

Також на панелі виступили Євгеній Шакотько, ексзаступник виконавчого директора Ukraine Invest, заступник керівника офісу Business Sweden в Україні, Андрю Прима, засновник UBN Group, Колишній інвестиційний банкір у Goldman Sachs і Tishman Speyer, Александер Теббе, засновник Crowd Ukraine Invest GmbH у Німеччині, першої регульованої ЄС краудфандингової інвестиційної компанії для проектів сталого житла в Україні (виступав онлайн), та Віталій Радченко, керуючий партнер, керівник відділу енергетики та зміни клімату CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

Спори

Модератором четвертої сесії «Корпоративні спори: останні тенденції та погляд у майбутнє» був Сергій Гришко, керуючий АБ Сергія Гришка «Кверітіус Україна», голова Комітету АПУ з процесуального права.

АПУ корпоративне-4

У фокусі панелі були такі питання:

  • остання практика Верховного Суду у корпоративних спорах;
  • оцінка корпоративних прав.

Експерти, що виступали на панелі:

  • Олеся Лукомська, начальниця управління аналітичної та правової роботи Касаційного господарського суду департаменту аналітичної та правової роботи Апарату Верховного Суду;
  • Ірина Педь, керуюча партнерка Експертної групи «Ес енд ДІ», судова експертка;
  • Інна Спасибо-Фатєєва, професор, д.ю.н., член-кореспондент НАПрНУ, зав. каф. цивільного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Голова ГО «Цивілістична платформа» (виступала онлайн).
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати