28 жовтня 2024, 12:56

В Одесі провели юридичний семінар, поєднавши його з благодійним аукціоном на користь Військово-морських сил

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Науково-практичний семінар «Морські спори в Україні. Особливості розгляду в судах та арбітражі» зібрав представників адвокатури, судової влади, академічного кола.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Попри неабиякі виклики майже трьох років великої війни, всупереч системним ракетним атакам на українські порти та їхню інфраструктуру, коли, з-поміж іншого, пошкоджень зазнають судна під іноземними прапорами й гинуть моряки, Україні вдається зберегти статус морської держави з повним ланцюгом виробництва, зберігання, перевалки, перевезення вантажів. 

З огляду на сучасні реалії, трансформуються взаємовідносини між портами, екіпажами суден, судновласниками, фрахтувальниками, іншими дійовими особами специфічної галузі морських комерційних перевезень. «Морська юридична спільнота повинна мати єдине розуміння того, що відбувається у сфері, обмінюватися практичними рішеннями по різних кейсах, враховувати нещодавно прийняту Стратегію морської безпеки України», – наголосив модератор семінару, голова комітету з морського права Асоціації адвокатів України, керуючий партнер АО «Юридичне бюро Сергєєвих» (Одеса), кандидат юридичних наук, адвокат Юрій Сергєєв

Захід, на якому в Одесі разом зібралися представники адвокатури та судової влади, організували та провели Комітет з морського права Асоціації адвокатів України, Комітет з транспортного права Ради адвокатів Одеської області. Ключовим питанням було те, як в різних юрисдикціях регулюються морські спори. Їхня ефективність оцінюється передусім через справедливість та швидкість.  

«Будь-яке резонансне рішення, що приймається в Україні у сфері торгового мореплавства, під лупою розглядається у світових морських центрах в Лондоні, Сінгапурі, Гамбурзі», – підкреслила під час дискусії Карина Горова, асоційована партнерка міжнародної юридичної компанії «Interlegal».

Суддя Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді, кандидат юридичних наук Альберт Єзеров зробив огляд позицій ВС по спорах у сфері морського права. Він, зокрема, зауважив: «На долю адміністративних судів припадає не така вже й велика частка спорів у сфері морського права. Вагома частина спорів у цих правовідносинах належить господарській юрисдикції». Класифікуючи спори, що були розглянуті КАС ВС, він виділив:

  • спори щодо повноважень капітана порту;
  • спори щодо діяльності в межах внутрішніх морських вод і територіального моря України;
  • спори щодо портових зборів;
  • інші спори, пов’язані з правовим режимом території порту.

Доповідачами на семінарі від судової влади також були суддя Господарського суду Одеської області Юлія Бездоля та заступник голови Одеського апеляційного суду Андрій Дришлюк. 

Якщо є чинна морська вимога (визначення «морської вимоги» міститься в п. 1 ч. 1 ст. 1 Міжнародної конвенції з уніфікації деяких правил щодо накладення арешту на морські судна 1952 р. – ред.), і якщо судно перебуває в порту України, то арешт морського судна підлягає розгляду в господарській юрисдикції. «Колеги-адвокати, представники бізнесу дискутують щодо розширення законодавчих підстав: чи правильним є обмежувати перебування судна лише акваторією порту?», – зазначила Юлія Бездоля.

На науково-практичному семінарі йшлося також про роботу Морської арбітражної комісії (МАК) та Міжнародного комерційного арбітражного суду (МКАС) як альтернативних способів вирішення спорів. Наголошувалося, що арбітраж в жодному разі не виступає конкурентом державних судів, не замінює їх, водночас відповідає певним запитам бізнесу на швидкий та ефективний розгляд спорів. «Регламентом у міжнародному комерційному арбітражному суді встановлено чіткі строки щодо розгляду справи. За нашою статистикою, близько 80% справ розглядаються від трьох до шести місяців. Фінальне рішення не може бути оскаржено», – розповіла асоційована партнерка міжнародної юридичної компанії «Interlegal» Карина Горова.

Під час науково-практичного семінару для морської юридичної спільноти БФ «Адвокатський волонтерський центр», що був створений на початку великої війни при Раді адвокатів Одеської області, провів благодійний аукціон на користь Військово-морських сил Збройних Сил України. На аукціон представили декілька лотів, зібрані кошти підуть на індивідуальні військові тактичні аптечки для військових моряків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати