22 жовтня 2024, 15:03

Нові податки: діємо без паніки та з юридичним підходом

Марія Руденко
Марія Руденко «Stron Legal Services» молодший юрист

10 жовтня 2024 року Верховна Рада України прийняла Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану. Важливо одразу зазначити, що станом на 18 жовтня 2024 року Закон ще не є підписаним Президентом України та не опублікованим в офіційних виданнях, а тому ще не вступив у дію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, його положення до підписання Президентом не мають юридичної сили, а у громадян України не виникає відповідних зобов’язань щодо його дотримання.

Водночас голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев оприлюднив останню редакцію законопроєкту №11416-д, що дає змогу ознайомитися з майбутніми змінами. Основні зміни в оподаткуванні стосуватимуться, по-перше, підняття ставки військового збору; по-друге, оподаткування прибутку банків; по-третє, встановлення щомісячних авансових внесків для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним.

Найбільше дискусій наразі викликають зміни щодо військового збору, оскільки передбачаються нові категорії його платників і період його сплати визначатиметься ретроспективно.

Відповідно до законопроєкту, до платників військового належатимуть:

● фізичні особи, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

● ФОП – платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи;

● платники єдиного податку третьої групи (як ФОП, так і юридичні особи).

Ставка збору становитиме:

● для фізичних осіб – 5% від доходу;

● для ФОП першої, другої та четвертої групи – 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (до 2025 року це 710,00 грн);

● для платників єдиного податку третьої групи – 1% від доходу.

Що ж до періоду сплати військового збору за новою ставкою, то для ФОП першої, другої та четвертої групи, а також платників єдиного податку третьої групи він встановлюється з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, в якому буде припинено воєнний стан. А от для фізичних осіб нова ставка військового збору буде діяти з дня, наступного за днем опублікування закону. Отже, поки законопроєкт не буде підписаний Президентом та оприлюднений, доходи фізичних осіб будуть оподатковуватися за старою ставкою.

Варто також пам’ятати, що у випадку фізичних осіб військовим збором оподатковується не лише їх заробітна плата, а і будь-який інший дохід, отриманий як у межах України, так і за кордоном (наприклад, орендна плата чи дохід від продажу майна). Водночас доходи, нараховані фізичній особі до набрання чинності цим Законом, будуть оподатковуватися за попередньою ставкою військового збору, незалежно від дати їх фактичної виплати. Отже, якщо особа, наприклад, продала майно до дня набрання чинності законом, а виплату за нього отримала уже після його оприлюднення, ця виплата оподатковуватиметься за старою ставкою військового збору 1,5%.

Також законопроєкт не передбачає звільнення від сплати військового збору фізичних осіб-підприємців, що зареєстровані на тимчасово окупованій території, а також на час відпустки чи за період хвороби. Від сплати військового збору за новою ставкою звільняються лише військовослужбовці та працівники Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорт. Для таких осіб ставка військового збору становить 1,5%, як і раніше.

Чи не основним недоліком законопроєкту є його ретроспективна дія щодо ФОП першої, другої та четвертої групи, а також платників єдиного податку третьої групи. Для останніх зобов’язання щодо сплати військового збору за новою ставкою настане у лютому 2025 року, оскільки платники єдиного податку третьої групи сплачують податки за результатами кварталу. Що ж до ФОП першої, другої та четвертої групи, то законопроєкт передбачає, що вони повинні сплачувати військовий збір у розмірі 5% авансовим внеском щомісячно, починаючи від 1 жовтня 2024 року. Крайній день сплати настає 20 числа кожного місяця.

Отже, за законопроєктом ФОП першої, другої та четвертої групи повинні сплатити військовий збір за жовтень до 20.10.2024, а за податковим календарем ДПС крайній день сплати військового збору взагалі настає 18.10.2024. Проте, враховуючи, що станом на 18 жовтня 2024 року законопроєкт не набув чинності, обов’язку щодо сплати військового збору за новою ставкою не виникає. Ба більше, на 18 жовтня відсутні інструкції від ДПС щодо порядку сплати військового збору для ФОП, невідомий ні код бюджетної класифікації, ні бюджетний рахунок для сплати.

Проблемним є також те, що законопроєкт передбачає відповідальність за порушення правил сплати військового збору, що означає можливість нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату військового збору за жовтень 2024 року. Жодних винятків щодо сплати військового збору за жовтень 2024 року законопроєкт не передбачає. Однак нарахування санкцій за несвоєчасну сплату військового збору за жовтень 2024 року у разі, якщо законопроєкт все ж вступить в дію, буде безпідставним.

Так, відповідно до п. 109.1 ПКУ податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку. Як зазначає сама ж ДПС, умови, за яких особа вважається винною, наведені у статті 112 ПКУ та полягають у тому, що особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких ПКУ передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Враховуючи ж сьогоднішні обставини, жодної можливості дотримуватись норм щодо сплати військового збору за жовтень 2024 року у платників податків немає.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати