25 жовтня 2024, 19:20

Прозоре будівництво в закупівлях

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


23.10.2024 набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) (далі — Закон).    

Метою Закону є «забезпечення максимальної відкритості та прозорості інформації про використання публічних фінансів на закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з капітального ремонту та будівництва, шляхом оприлюднення інформації про ціни на матеріальні ресурси».

Зміни за посиланням 

Закон зобов'язав замовників оприлюднювати у відкритому доступі інформацію про ціни на матеріальні ресурси на:

  • послуги з поточного ремонту, 
  • роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, 
  • капітального ремонту об’єкта будівництва
  • а також інформацію про будівельні матеріали.

Прийняття Закону обґрунтовувалося необхідністю забезпечити прозоре використання коштів під час публічних закупівель послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва шляхом оприлюднення інформації про ціни на матеріальні ресурси, як під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, так і у мирний час.

Дійсно, як свідчить практика, замовники уникали оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про вартість матеріальних ресурсів, що будуть використані згідно з договором про закупівлю у будівництві та ремонті, обмежуючись при цьому публікацією тільки загальної договірної ціни, що в свою чергу призводило до завищення цін на матеріальні ресурси у порівнянні з ринковими.

З 23 жовтня замовники зобов’язані оприлюднювати:

  • договір про закупівлю та всі додатки до нього (зокрема документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі — протягом трьох робочих днів з дня його укладення (машинозчитувальний формат — це формат doc або інший формат, прийнятний для текстових даних);

  • повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси — протягом трьох робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 41 Закону (щодо істотних умов договору - зараз це пункт 19 Особливостей). До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону) та протягом трьох робочих днів складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі. 

Невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов’язковим, якщо це передбачено законодавством).

У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися наступна інформація: 

  • найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), 
  • одиниця його виміру, 
  • кількість, 
  • відпускна ціна, 
  • а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, 
  • країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. 

З 22 грудня 2024 року набирають чинності окремі положення Закону, що стосуються закупівель будівництва фортифікацій без використання електронної системи закупівель Prozorro.

У разі здійснення закупівель будівництва фортифікацій без використання системи  замовники будуть зобов’язані протягом 10 днів після укладення договору про закупівлю оприлюднювати лише скорочений звіт про нього. В  звіті  необхідно буде вказувати ціни будівельних матеріалів без інформації, що може нести ризики для безпеки замовника, постачальника, або для самих фортифікацій. У повідомленні про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси для договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, зазначаються такі відомості: найменування замовника, унікальний номер звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, присвоєний електронною системою закупівель; випадки для внесення змін до істотних умов договору (відповідно до випадків, визначених Особливостями); ціна, визначена в договорі про закупівлю (в разі її зміни). Таке повідомлення та документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюються у машинозчитувальному форматі.

Зміни торкнулися і пункту 3–8 розділу X Закону України «Про публічні закупівлі», згідно з якими замовники, у разі укладення договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту та закупівлю робіт без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, мають оприлюднювати інформацію про такі договори, у тому числі документи - договір про закупівлю та всі додатки до нього та повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю і зміни, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Звертаємо увагу, що в договорах має бути передбачено порядок та умови внесення змін, а також істотні умови таких договорів, що мають бути визначені, не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.

Сподіваємось, що вищезазначені зміни дозволять забезпечити дотримання принципу відкритості публічної інформації, який передбачено національним законодавством та міжнародними стандартами.

Враховуємо нові зміни у свої роботі і працюємо без помилок і порушень. 

Вдалих закупівель! 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати