14 квітня 2020, 15:48

АРССУ звернулася до Голови ВС щодо закону №3279-д

Прес-служба АРССУ

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України оприлюднила звернення до голови Верховного Суду Валентини Данішевської з приводу закону №3279-д.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада прийняла закон про зміни до держбюджету-2020".

Про це зазначає прес-служба АРССУ.

"Асоціація розвитку суддівського самоврядування України є виразником інтересів суддів, які мають на меті сприяння становленню в Україні справедливого суду, підвищення авторитету судової влади та зміцнення незалежності суддів. Судді України повністю розділяють відповідальність за майбутнє нашої держави і наголошують, що основоположні засади Конституції України – людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека – є найвищою соціальною цінністю", - йдеться у заяві.

Зазначається, що постановами Уряду в Україні з 3 до 24 квітня 2020 року встановлений карантин, який передбачає вчинення невідкладних заходів з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.

Так, Верховною Радою України 13 квітня 2020 року було прийнято Закон України № 3279-д "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", яким передбачено, зокрема, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. Це обмеження застосовується також при нарахуванні суддівської винагороди суддям, суддям Конституційного Суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

"Зазначене положення очевидно не узгоджується з гарантіями незалежності суддів", - зазначено у зверненні.

У АРССУ також нагадали, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював юридичні позиції щодо незалежності суддів, зокрема їх належного матеріального забезпечення, зміни розміру суддівської винагороди, рівня довічного грошового утримання суддів у відставці.

Так, востаннє 11 березня 2020 року КСУ ухвалив рішення у справі № 1-304/2019, в якому чітко визначив, що гарантії незалежності суддів зумовлені конституційно визначеною виключною функцією судів здійснювати правосуддя (ч. 1 ст. 124 Основного Закону України), а законодавець не може свавільно встановлювати або змінювати розмір винагороди судді.

Також зазначається, що ВРП також надала консультативний висновок (затверджений рішенням від 13 квітня 2020 року) до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 11 квітня 2020 року, реєстраційний № 3279-д, в якому констатувала, що він порушує конституційні гарантії як незалежності суддів, так і судової гілки влади в цілому.

У Асоціація зауважили, що заходи економії, зазначені у Законі № 3279-д, не мають загального характеру для усього публічного сектору через об`єктивне погіршення економічної та фінансової ситуації в державі, так як зазначене обмеження не поширюється на осіб, задіяних у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об’єднаних сил, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

"Розглядаючи справи, що пов’язані з порушенням правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил та продовжуючи розгляд інших справ, суди наражаються на небезпеку. Вони, як і правоохоронці, на передньому краї боротьби з інфекцією, а тому належать до органів, безпосередньо задіяних у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19", - ідеться у зверненні.

Крім того, зазначеним Законом № 3279-д збільшується фінансування державного телебачення, музеїв, будівництва нових доріг та аеропортів, що свідчить про достатню фінансову спроможність держави в цей період.

Таким чином, запроваджені обмеження є непропорційними, оскільки встановлюючи єдиний розмір максимальної заробітної плати чи винагороди, у більшій мірі обмежують саме суддів, ніж інших державних службовців.

Розуміючи відповідальність держави за свою діяльність перед кожним громадянином, Асоціація у відкритому зверненні 30 березня 2020 року вимагала від Кабміну України, ВРУ та Президента України, як гаранта Конституції України, утриматись від прийняття неконституційного рішення, яке буде порушувати гарантії незалежності суддів, розглянути альтернативні можливості наповнення Державного бюджету України та залучити до формування державної політики в сфері судочинства органи суддівського самоврядування та врядування.

У звернені наголосили, що складна фінансова ситуація в країні не може виправдати порушення гарантій суддівської незалежності та незворотності у часі дії законів, які прямо передбачені Конституцією України. Верховний Суд – єдиний орган у Судовій владі, який має повноваження звертатись до Конституційного Суду України із поданням про конституційність закону. Ніхто інший, окрім Верховного Суду, не може захистити права суддів та застосувати конституційні гарантії незалежності суддів. Саме тому він не може утримуватися і не реагувати на порушення Конституції України, які підривають гарантії незалежності усіх суддів.

"Зважаючи на вищенаведене, Правління Асоціації 14 квітня 2020 року ухвалило рішення звернутися до Вас з проханням після набрання чинності вказаним Законом терміново скликати Пленум Верховного Суду та звернутися із поданням до Конституційного Суду України щодо конституційності частин першої і третьої статті 29 Закону України № 3279-д від 13 квітня 2020 року "Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” в частині обмеження виплати суддівської винагороди" - зазначається у звернені.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, в Україні запроваджено зміни у розгляді кримінальних проваджень на період карантину.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати