03 листопада 2020, 18:31

Apple виплатить понад $500 млн за порушення патентів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Компанія Apple повинна заплатити VirnetX понад $500 млн в якості роялті за послугу VPN за запитом — функцію, яка дозволяє користувачам iOS отримувати VPN-з'єднання, яке, у свою чергу, дозволяє анонімно переглядати веб-сторінки шляхом «підробки» IP-адреси, відмінної від тієї, що приписана до даної локації. Це кінець тривалої патентної битви між двома компаніями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Економічне шпигунство: тайванська компанія визнана винною в крадіжці комерційної таємниці за участю державної компанії КНР"

VirnetX, компанія з Невади з річним доходом менше $2 млн, вела 10-річну боротьбу за збір ліцензійних відрахувань від Apple за безпечні комунікаційні технології, використовувані в FaceTime і програмах віртуальної приватної мережі на пристроях, включаючи комп'ютери iPhone, iPad і Mac.

Як повідомляє Bloomberg, Apple виплатить VirnetX рівно $502,8 млн. Предметом спору, який тривав роками, стала послуга компанії з Купертіно VPN on Demand — вона дозволяла VPN-підключення. VirnetX, яку дехто називає типовим патентним тролем, у цьому випадку подав до суду на Apple, заявивши, що VPN за запитом і FaceTime використовують їх технологію.

Лазівка ​​у правилі

З питання про відшкодування шкоди Apple заявила, що Апеляційний суд федерального округу США, який розглядає всі апеляції по патентах, створив «зяючу лазівку» в правилі, згідно з яким збитки мають «обмежуватися тільки вартістю запатентованого винаходу» і не мають стосунку до ціни кінцевого продукту, який містить інші функції. Apple заявила, що в цьому випадку VirnetX прирівняв ставку, сплачену за настільний телефон, з більш складним iPhone. Проте VirnetX повідомив, що його експерт-свідок оцінив «доларову вартість» винаходу в будь-якому телефоні, що підтримує безпечні голосові та відеодзвінки через інтернет. Компанія заявила, що таким чином намагається уникнути аргументів на користь прив'язки ставки роялті до ціни iPhone або іншого пристрою Apple.

Хронологія справи

29 жовтня 2020 р. журі в Техасі ухвалило, що Apple повинна виплатити $502,8 млн ліцензійних відрахувань софтверній фірмі VirnetX, що базується в Неваді, за порушення її запатентованої технології VPN. Журі було запропоновано вирішити тільки, скільки виробник iPhone повинен заплатити VirnetX у вигляді роялті за VPN-on-Demand — послугу, яка дозволяє користувачам iOS отримувати доступ до VPN. Раніше VirnetX повідомила суду, що має право отримати від виробника iPhone понад $700 млн. Однак Apple стверджувала, що винна VirnetX набагато меншу суму ($113 млн), і що ставка роялті не повинна перевищувати 19 центів за одиницю. В кінцевому підсумку журі встановило ставку в 84 цента за штуку.

Ця конкретна юридична боротьба почалася в 2010 р., коли VirnetX звинуватив виробника iPhone у порушенні 4 патентів. Ці патенти стосувалися технологій безпеки зв'язку, таких як захищені канали зв'язку і віртуальні приватні мережі. У 2016 р. присяжні у Федеральному окружному суді Східного Техасу постановили, що Apple порушила 4 патенти VirnetX. Суд наказав Apple виплатити $626 млн, але Апеляційний суд федерального округу США в кінцевому підсумку скасував рішення, призначивши два повторних судових розгляди. У жовтні 2016 р. федеральний суддя Тайлер, штат Техас, зобов'язав Apple виплатити $302,4 млн компенсації за порушення патентів VirnetX у додатках FaceTime і iMessage. Присуджений збиток також включав суму, яку Apple попросили заплатити за використання технології VirnetX в VPN-on-Demand. Сума була збільшена до $439,7 млн, включаючи відсотки та інші витрати, у другому повторному судовому розгляді.

З того часу Apple багато разів оскаржила це рішення, але суди постійно виносили рішення на користь VirnetX. У березні VirnetX заявила, що нарешті отримала від Apple виплату в розмірі понад $454 млн через рішення з приводу попередніх версій функцій iOS. Справа підійшла до кінця після того, як Верховний суд США відхилив ще одну апеляцію Apple на повторний розгляд справи.

 Apple вже оголосила у спеціальній заяві, що має намір оскаржити це рішення. Компанія заявила, що ця справа тягнеться більше 10 років і стосується патентів, не пов'язаних з ключовими операціями з її продуктами. Більш того, Apple заявляє, що подібні випадки є придушенням інновацій та завдають шкоди споживачам.

Експерти відзначають, що у Apple все одно дуже хороші справи на ринку, так що для неї ця компенсація не дуже суттєва. Нещодавно компанія оголосила фінансові результати за останній квартал — були встановлені нові рекорди. Цікаво, що компанія з Купертіно також працює над власною пошуковою системою, оскільки хоче стати незалежною від Google.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати