12 вересня 2018, 14:57

Адвокатура: дискусія триває (пішла жара)

З моменту внесення Президентом України проекту закону №9055 «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» в адвокатській спільноті думки розділилися на два табори - «за» і «проти» законопроекту. З цього приводу в соціальних мережах вже навіть почалися флешмоби – як на підтримку, так і проти проекту. Отже, «Юридична Газета» зібрала основні позиції прибічників та опонентів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Основним опонентом виступає Національна Асоціація Адвокатів України. Так, за інформацією, яка з’явилася на сайті НААУ, Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова стверджує, що даний законопроект обмежує права адвокатів і підриває можливості для захисту людей. Разом з цим, наголошується, що проект закону був розроблений Радою з питань судової реформи, до складу якої не було включено представників НААУ, чим розробники цього проекту порушили зобов’язання України перед Радою Європи і умови укладання договору про асоціацію з ЄС, оскільки проект закону про адвокатуру розроблено без участі професійної адвокатської організації (хоча дивно це чути, враховуючи, що представники НААУ/РАУ неодноразово були присутніми на засіданнях робочої групи).

З цим, за інформацією на сайті НААУ, погоджується і Олексій Фозекош, адвокат, голова Ради адвокатів Закарпатської області: «Я пропоную рішуче висловитись проти законопроекту №9055, підтримати принципову позицію НААУ в тому, що законопроект «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» має пройти оцінку Венеціанської комісії й КАТЕГОРИЧНО виступити проти маніпуляцій європейськими оцінками та тіньових спроб повернути адвокатуру під контроль держави!».

На загрозі втрати незалежність адвокатів акцентує увагу і Олександр Готін, адвокат, Голова Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу. «Ґрунтовний аналіз положень законопроекту №9055 в розрізі гарантій адвокатської діяльності свідчить про наявність реальної загрози втрати адвокатами незалежності і, як результат, позбавлення громадян України на роки вперед їхнього права на ефективний захист. Президентський законопроект №9055 започатковує деструктивну модель створення «покірної» адвокатури, яка має думати і жити по циркулярам, що спускаються згори із владних кабінетів», – пише він.

Відповідно до його аналізу законопроекту, наступ на адвокатуру має відбутися по групі напрямків: починаючи з руйнації єдиної, цілісної, незалежної системи органів адвокатського самоврядування, далі – через жорстку зарегуляцію державою діяльності цих самоврядних органів, і до штучного обмеження прав і гарантій адвокатів під час здійснення ними своєї правозахисної діяльності.

Своє здивування таким незадоволенням з боку НААУ виражає Інна Рафальська, Голова ради адвокатів міста Києва, на сторінці Ради адвокаті України у Facebook.

4

Учасники групи виражають також різні думки, з чим може бути пов’язане незадоволення законопроектом.

3

Прибічники законопроекту також впевнені, що неприйняття законопроекту поставить під загрозу всю адвокатуру України і її незалежність.

2

Водночас на сайті Асоціації правників України з’явилося відкрите звернення АПУ щодо законопроекту про адвокатуру на його підтримку. «Асоціація вітає внесення Президентом до Верховної Ради України законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зазначений проект був напрацьований робочою групою при Раді з судової реформи та містить положення, ініційовані експертами нашої спільноти. Проект містить прогресивні норми, які враховують потреби адвокатської діяльності та самоврядування. Їх суть відповідає європейським стандартам, зокрема Звіту Ради Європи «Про результати оцінки потреб адвокатського самоврядування в Україні», – зазначено на сайті.

В той же час з тексту звернення вбачається, що певні недоліки проект все-таки містить, і Асоціація висловлює свої сподівання, що дискусія щодо суміщення адвокатської практики з іншими видами діяльності ще буде продовжуватися. Відтак Асоціація звертається до Верховної Ради України та Комітету з питань правової політики та правосуддя із закликом якнайшвидше прийняти законопроект за основу, після чого продовжити роботу у Комітеті задля прийняття в цілому збалансованого закону, що відповідатиме, насамперед, інтересам суспільства.

Голова наглядової ради ААУ Ольга Дмитрієва також закликає адвокатів до долучення до цієї дискусії. «Яким би не був законопроект, є висока вірогідність його прийняття. І ми будемо з ним працювати. Тому хотілося б знати всі нюанси – як хороші, так і погані…Закон ще не прийнятий, тому є шанс щось виправити і донести депутатам свою точку зору», – зазначила вона.

1

Натомість Ігор Головань, керуючий партнер АО «Головань і партнери», у своєму блозі закликає подумати більш глобально і оцінити, наскільки цей законопроект буде корисним для української спільноти в цілому, а не тільки для адвокатів.

«Критикуючи або, навпаки, вихваляючи внесений Президентом України проект закону №9055 про адвокатуру і адвокатську діяльність, багато хто з колег обгрунтовує свої висновки висловами «добре для адвокатів», «погано для адвокатів» і т.п… Скажу банальність, але все ж адвокатура існує для клієнтів (для суспільства у широкому сенсі), а не навпаки. І внесений Президентом законопроект слід було б оцінювати саме під таким кутом. Питання не в тому, який закон про нас потрібен нам. Питання в тому, який закон про нас потрібен суспільству», – зазначив пан Головань.

Отже, долучайтесь до дискусій та обирайте свою сторону сили, адже поки закон ще не прийнятий, буде дуже гаряче!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати