Північний апеляційний господарський суд 26 вересня 2022 року підтримав позицію Антимонопольного комітету України у справі проти ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я». Йдеться про копіювання упаковки продукту конкурента.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "НАЗК запросило нардепа Григорія Суркіса для надання пояснень через отримання подарунка"
Ще у 2017 році до Комітету зі скаргою звернулося ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», що виробляє пігулки з торговою назвою «Цитрамон-Дарниця». На думу скаржника, його конкурент, ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я», скопіювало зовнішнє пакування цих ліків під час виробництва свого продукту – пігулок «Цитрамон-Здоров’я».
Комітет встановив, що пакування обох препаратів дійсно схоже до ступеня змішування. Наприклад, на обох упаковках:
– у лівому нижньому кутку розміщено широку оранжево-червону смугу, зображення великої білої таблетки та дрібними літерами зазначено їх кількість у пачці;
– у правому нижньому куртку - зеленим кольором - назва компанії виробника;
– назва препарату написана у верхній частині упаковки білим кольором на зеленому тлі;
– у центрі упаковки вказано додаткову інформацію про препарат.
У ході дослідження Комітет провів опитування споживачів та встановив, що на думку 90,5% респондентів оформлення обох упаковок є дійсно подібним.
Вищезазначені факти призводять до того, що необізнаний споживач, обираючи лікарський засобів може обмежуватись лише візуальним сприйняттям чи схожістю назви. Відтак і сприймати продукцію ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я» як таку, що вироблена ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».
Важливо, що «Фармацевтична фірма «Дарниця» почала використовувати відповідне оформлення упаковки у 2016 році, а напис «Цитрамон» визначеним шрифтом (білими літерами на зеленому тлі) офіційно зареєстровано компанією у 2012 році. Дозволів на використання цих знаків відповідачеві не надавалося.
Зважаючи на викладені факти, Комітет визнав, що «Фармацевтична компанія «Здоров’я» неправомірно використовувала оформлення упаковки свого лікарського засобу «Цитрамон-Здоров’я», що є схожим на упаковку її конкурента. За це порушення підприємство оштрафували на 10 191 755 грн.
Відповідач оскаржив рішення АМКУ у суді. Перша інстанція підтримала позицію Комітету. Водночас у 2020-му році Північний апеляційний суд визнав недійсним це рішення АМКУ від 17.12.2020 № 793-р.
Своєю чергою АМКУ оскаржив таку позицію ПАГС у Верховному Суді, який постановив, що апеляційна інстанція неправильно оцінила докази Комітету у справі. Її було повернуто на повторний розгляд цьому ж суду.
Після повторного розгляду згаданого оскарження, 26 вересня ПАГС залишив згадане рішення Комітету у силі.