24 січня 2018, 11:58

Захист інвестицій в криптовалюту

Опубліковано в №2-3 (604-605)

Історія людства свідчить про те, що з розвитком технологій розвиваються суспільні відносини. Саме так відбулося з технологією Blockchain та криптовалютою Bitcoin, яка була створена невідомою особою з псевдонімом Сатоші Накамото у 2009 р. Технологія Blockchain та криптовалюти Bitcoin дали поштовх до розвитку нової IT-сфери та розвитку вищезазначеної технології.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наступним кроком у розвитку технології Blockchain став Ethereum (автор Віталій Бутерін), який надав можливість створення смарт-контрактів всередині Blockchain та отримання коштів через краудфандінг різноманітним перспективним проектам шляхом проведення Initial coin offering (далі – ICO).

На сьогодні криптовалюта – це можливість проводити розрахунки швидше, зручніше та легше, ніж це можна зробити у фіатній валюті. Про стрімкий розвиток цієї сфери свідчить те, що вже зараз існує понад 1000 різноманітних криптовалют, а їх загальна капіталізація сягає близько 500 млрд доларів.

Слід зазначити, що ринок криптовалюти дуже стрімко зростає та характеризується саморегуляцією. В деяких країнах світу (Японія, Білорусь та ін.) криптовалюті надано «зелене світло» щодо розвитку та повноцінного входження в господарський обіг.

Перебуваючи в активному середовищі ринку, ALEXANDROV & PARTNERS спостерігає збільшення кількості шахраїв, які пропонують свої послуги в операціях з криптовалютою. Зростання кількості таких шахраїв пов'язано, зокрема, з відсутністю законодавчого регулювання ринку криптовалют.

Врегулювання необхідне для закріплення гарантій інвестора та встановлення надійного захисту для інвестицій, особливо у відносинах «фіатна валюта – криптовалюта». Саме такі відносини є предметом діяльності шахраїв, оскільки зазвичай вони ґрунтуються на усній домовленості та довірі контрагентів. Тобто керуючись жагою до прибутку, мало хто замислювався над можливими ризиками та необхідністю письмового врегулювання таких відносин.

Водночас варто зауважити, що допомога юристів необхідна також у процесі проведення ІСО, оскільки ініціаторам проекту необхідно прийняти правильне рішення щодо юрисдикції країни, в якій буде зареєстровано їхню компанію.

Окрім того, актуальним є юридичний супровід процесу проведення ІСО, що включає написання юридичної складової White paper та підготовку terms and conditions, адже саме вони характеризують продукт ІСО – токен.

Потрібно розуміти, що для реалізації проекту після проведення ІСО важливим є питання виведення (конвертація) криптовалюти у фіатні кошти для забезпечення подальшого розвитку проекту, оскільки не всі контрагенти можуть виявити бажання здійснювати розрахунки криптовалютою. Отже, завдання юристів на цьому етапі – розробка відповідного алгоритму, за яким абсолютно легально може бути здійснена така операція.

Відсутність законодавчого врегулювання операцій з криптовалютою та проведення ICO створює додаткові ризики для громадян нашої країни щодо захисту їхніх активів, у зв’язку з чим всі успішні українські ІСО-проекти були проведені за кордоном.

З огляду на практику сусідньої країни Білорусь в частині легалізації операцій з криптовалютами, цілком доцільним вбачається прискорення процесу врегулювання такого питання на законодавчому рівні в нашій державі, що дозволить повноцінно захистити інтереси всіх учасників ринку криптовалют.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати