20 вересня 2021, 12:01

Як зареєструвати право власності на невитребуваний земельний пай? Покрокова інструкція

Олена Іваниця
Олена Іваниця «Майстро і Беженар, ЮК» адвокат

Останнім часом суттєво збільшилася кількість звернень клієнтів із проханням роз’яснити процедуру оформлення права власності на невитребувані паї, що зумовлено внесенням змін до земельного законодавства. Тож у цьому матеріалі спробуємо детально розібратися з окресленим питанням.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З чим пов’язана актуалізація питання

01.01.2019 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 р. №2498-VIII, яким були внесені зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Зокрема, ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» доповнено таким абзацом: «У разі якщо до 01.01.2025 р. власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки». Отже, власники паїв відтепер мають чіткі строкові межі, коли вони повинні оформити права на свої паї.

Щодо термінології

Земельна частка (пай) є правом на умовну земельну частку в гектарах з відповідною грошовою оцінкою без виділення в загальному масиві земель. Невитребуваною земельною часткою (паєм) слід вважати пай, на який не був отриманий документ, що посвідчує право на нього, або земельну частку (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

Які документи посвідчують наявність права на пай 

  • Сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
  • Свідоцтво про право на спадщину.
  • Посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай).
  • Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
  • Трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства (за наявності) чи нотаріально засвідчена виписка з неї (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування для громадян України, які евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов'язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення, та які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних чи інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з-поміж них, які проживають у сільській місцевості.

Покрокова інструкція оформлення права власності на невитребувану земельну частку (пай) 

Одразу варто зауважити, що інструкція стосується реєстрації прав на земельні ділянки, які не встановлені на місцевості.

  • Подати до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та документ, що посвідчує право на земельну частку (пай).
  • Дочекатися розробки відповідного проєкту рішення ради та його обговорення на комісіях і сесії ради, після чого отримати рішення відповідної сільської, селищної, міської ради (або судове рішення) щодо виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) та дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.
  • Розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка виконується на договірній основі суб’єктом господарювання, який має у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
  • Зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номера та отримати Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.
  • Звернутися до сільської, селищної, міської ради із заявою про затвердження документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення земельної ділянки у власність.
  • З рішенням про затвердження проєктної документації звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку.
  • Отримати Витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а сааме на земельну ділянку (пай).

Отже, процедура реєстрації прав власності на невитребувану земельну частку (пай) є не дуже складною, але потребує значних часових затрат. Тому раджу не затягувати з оформленням прав на відповідні земельні ділянки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати